Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Bishoy Armia Boulous

Bishoy Armia Boulous

Kraj: EGIPT

Aresztowany: grudzień 2013 r.

Wyrok: 5 lat więzienia

Bishoy Armia Boulous (31 l.), który wcześniej posługiwał się nazwiskiem Mohammed Hegazy, został skazany 18 czerwca 2014 r. na 5 lat więzienia za „zakłócanie spokoju poprzez rozpowszechnianie fałszywych informacji w telewizyjnym kanale ewangelizacyjnym”. Aresztowano go 4 grudnia ubiegłego roku po tym, jak sfilmował starcia między muzułmanami i chrześcijanami w środkowym Egipcie. Został oskarżony o filmowanie demonstracji bez uzyskania zgody władz, za co grozi zazwyczaj maksymalna kara 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Oskarżenie oraz surowy wyrok są tak naprawdę wynikiem przejścia Bishoya z islamu na chrześcijaństwo. Bishoy nawrócił się w 1999 r. w wieku 17 lat. Wielokrotnie był aresztowany i torturowany. W 2007 r. chciał legalnie zmienić swoją przynależność religijną w dowodzie tożsamości, co było całkowicie bezprecedensowym zachowaniem w społeczeństwie islamskim. Niemal natychmiast stał się rozpoznawalną i kontrowersyjną postacią w całym kraju. Jego wizerunek został wydrukowany we wszystkich egipskich gazetach. Bishoy wraz z żoną spodziewali się dziecka, które zgodnie z prawem byłoby muzułmaninem, chyba że konwersja rodziców zostałaby oficjalnie uznana. Oboje chcieli, by ich dziecko miało imię chrześcijańskie, urodziło się w rodzinie chrześcijańskiej i mogło w przyszłości otrzymać chrześcijańską edukację i zawrzeć związek małżeński w kościele. Bishoy żywił nadzieję, że jego sprawa będzie precedensem i pomoże innym chrześcijanom nawróconym z islamu. Ten odważny krok wywołał falę śmiertelnych pogróżek, w wyniku których Bishoy wraz z rodziną musieli się ukrywać.

Po spędzeniu kilku lat w ukryciu żona Bishoya wraz z dwojgiem ich dzieci zdecydowała się opuścić kraj i starać się o azyl w Niemczech. Bishoy postanowił jednak pozostać w Egipcie, wiedząc, że jeśli wyjedzie, to już nigdy nie wolno mu będzie powrócić do ojczyzny. Lata spędzone w ukryciu oraz stałe nachodzenie policji sprawiły, że stał się oddanym obrońcą chrześcijan nawróconych z islamu. Większość swoich dni spędzał dokumentując nadużycia wobec egipskich chrześcijan oraz domagając się dla nich sprawiedliwego traktowania. Filmował zamieszki, do jakich doszło na południu Egiptu w lipcu 2013 r. po obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego. W tym czasie nasiliły się ataki na chrześcijan, dochodziło do porwań, tysiące budynków kościelnych i firm należących do chrześcijan w całym kraju zostało zniszczonych i splądrowanych.

Nie jest jasne, dlaczego władze zarzuciły mu pracę na rzecz telewizji, gdyż nie ma na to żadnych dowodów. W rzeczywistości dokumentował on nadużycia wobec egipskich chrześcijan, którym władza zaprzeczała. Być może władze egipskie celowo wprowadziły w błąd opinię publiczną. Prawnik Bishoya w wywiadzie udzielonym World Watch Monitor powiedział, że Bishoy jest obecnie w dobrym stanie. Istnieją jednak obawy, że doświadcza on w więzieniu fizycznej przemocy i jest „traktowany w nieludzki sposób”. Obrońca Bishoya złożył odwołanie od wyroku skazującego.

Adres:

Mohammed Hegazy

Al Menya Prison
Cairo-Aswan Highway
Al Menya
Egypt

Wyślij kartkę z pozdrowieniami do Bishoya Armii Boulousa (plik do wydrukowania).

Kontakt

FacebookYoutubeFeed
Jesteś tutaj: Home Prześladowani Więźniowie Bishoy Armia Boulous