Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Petr Jasek

Petr Jasek

Kraj: SUDAN

Aresztowany: grudzień 2015 r.

Wyrok: w trakcie procesu sądowego

Petr Jasek, chrześcijański pracownik charytatywny z Czech, stoi obecnie przed sądem w Sudanie razem z trzema Sudańczykami, z których dwaj są pastorami. Został aresztowany w grudniu 2015 r. i był przetrzymywany przez osiem miesięcy, zanim w sierpniu 2016 r. postawiono mu zarzuty. Petr Jasek i pozostali trzej więźniowie zostali oskarżeni o popełnienie przynajmniej siedmiu przestępstw. Za niektóre z nich może być wymierzona kara śmierci lub dożywotniego więzienia. Postawiono im następujące fałszywe zarzuty: działalność spiskową i szpiegowską przeciwko państwu; wkroczenie na tereny i obiekty wojskowe i fotografowanie ich; wzywanie do czynnego oporu wobec władzy państwowej; nawoływanie do nienawiści między różnymi odłamami religijnymi; rozpowszechnianie fałszywych informacji; nielegalne przekroczenie granicy; i wykonywanie prac społecznych bez zgody władz.

W listopadzie 2015 r. Petr Jasek oraz pastorzy Hassan Abduraheem i Kuma Shamal uczestniczyli w konferencji dla liderów chrześcijańskich, w czasie której pastor Abduraheem przedstawił swoją służbę duszpasterską w Sudanie i pokazał zdjęcie młodego człowieka z Darfuru, który został dotkliwie poparzony w czasie demonstracji. Petr Jasek spotkał się później z poszkodowanym w Chartumie i przekazał pieniądze na jego leczenie. Gdy opuszczał Sudan, został przeszukany przez funkcjonariuszy Narodowej Agencji Wywiadu i Bezpieczeństwa (NISS), którzy znaleźli pokwitowanie przekazania darowizny. Petr Jasek został aresztowany, a jego rzeczy osobiste, w tym jego telefon komórkowy, laptop i aparat fotograficzny, skonfiskowano.

Dziewięć dni później NISS aresztowało pastora Abduraheema, który podpisał pokwitowanie oraz pastora Shamala. Oficjalne zarzuty przedstawiono im w sierpniu 2016 r. Jak dotąd przynajmniej trzy rozprawy zostały odroczone, ponieważ tłumacz nie stawił się w sądzie. Petr Jasek, który ma duże doświadczenie zawodowe w administracji szpitalnej, pomagał naszej partnerskiej organizacji The Voice of the Martyrs w dostarczaniu pomocy cierpiącym chrześcijanom w Sudanie i Nigerii. Choć jego praca miała zawsze charakter humanitarny, rząd Sudanu usiłuje przedstawiać go jako „filmowca”, który spiskował przeciwko państwu sudańskiemu. Twierdzi przy tym, że darowizna na leczenie poparzonego człowieka była tak naprawdę przeznaczona na wsparcie dla rebeliantów z Sudanu Południowego.

Tym razem prosimy kierować listy do Petra Jaska na adres Ambasady Sudanu w Waszyngtonie. W ten sposób damy władzom Sudanu do zrozumienia, że chrześcijanie na całym świecie wiedzą o sytuacji Petra Jaska i pozostałych fałszywie oskarżonych. List można napisać w języku angielskim, czeskim lub polskim. Powinien on mieć charakter osobisty i zawierać słowa otuchy dla więźnia. Bardzo istotne jest to, aby list wysyłać jedynie w swoim własnym imieniu, najlepiej podając tylko swoje imię i nazwisko oraz nazwę kraju. W żadnym wypadku w treści listu ani na kopercie nie można zamieszczać nazw żadnych organizacji ani też jakichkolwiek krytycznych lub obraźliwych uwag o rządzie Sudanu, gdyż mogłoby to zaszkodzić uwięzionemu.

Adres:

Petr Jasek

Embassy of The Republic of Sudan
2210 Massachusetts Ave.
Washington, DC 20008
USA

Kontakt

FacebookYoutubeFeed
Jesteś tutaj: Home Prześladowani Więźniowie Petr Jasek