Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Dear Sir,

Last year (name) was arrested for (reason arrested). The story of his/her case has been circulated around the world and thousands of Christians know about it. We ask that he/she be released from all charges. We are praying for you as a leading representative for your country.

Yours sincerely,

Szanowny Panie,

W ubiegłym roku aresztowano (imię i nazwisko) z powodu (podać przyczynę aresztowania). Jego/jej historia obiegła świat i znają ją tysiące chrześcijan. Prosimy o uwolnienie go/jej ze wszystkich zarzutów. Modlimy się na Pana jako wiodącego przedstawiciela swojego kraju.

Z wyrazami szacunku,

 


Dear Sir,

We are thankful that the laws and constitution in (country) allow freedom of religion. However, we have heard that a man/woman named (name) was put in prison at (place). We are concerned for his/her welfare. We would like to ask you to please give your attention to this matter. Thank you very much.

Yours sincerely,

Szanowny Panie,

Jesteśmy zadowoleni, iż prawo i konstytucja w (nazwa kraju) gwarantuje wolność religijną. Jednakże słyszeliśmy, że mężczyzna/kobieta nazwiskiem (podać imię i nazwisko) został/-a wtrącona do więzienia w (nazwa więzienia). Martwimy się o jego/jej sytuację. Chcemy prosić o zwrócenie uwagi na tą sprawę. Bardzo dziękujemy.

Z wyrazami szacunku,

 


Your Excellency,

I respectfully request your attention in the case of (name). He/she was arrested in (place) for sharing his/her Christian faith and on (date) was sentenced to (sentence given). He/she is detained in the (name of prison) prison.
I am confident that your government’s international reputation will be enhanced by being seen to adhere to Article 18 of the UN Declaration on Human Rights, which clearly states everyone’s right to freely share their faith.
I appeal to you for the release of (name) to enable him/her to continue his/her peaceful duties as a respected citizen of your country.
Meanwhile I ask that you use your good office to ensure that (name) is able to see his/her family.
I write in confidence of your careful attention.

Yours sincerely,

Wasza Ekscelencjo,

Z całym szacunkiem dopraszam się zwrócenia Pańskiej uwagi na sprawę (imię i nazwisko). Aresztowano go/ją w (podać gdzie) za dzielenie się swoją wiarą chrześcijańską i (data) został/-a skazany na (podać wyrok). Jest przetrzymywany/-a w więzieniu (nazwa więzienia). Jestem pewien, że reputacja reprezentowanego przez Pana rządu może wiele zyskać na arenie międzynarodowej, jeśli będzie przestrzegany przepis Artykułu 18 Deklaracji Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych, który mówi wyraźnie, iż każdy ma prawo do swobodnego dzielenia się swoją wiarą. Wnoszę o uwolnienie (imię i nazwisko) i umożliwienie mu/jej kontynuowania pokojowej działalności jako poważanego obywatela swojego kraju. W międzyczasie uprzejmie proszę również o wykorzystanie możliwości Pańskiego urzędu do zapewnienia (imię i nazwisko) możliwości widywania rodziny. Piszę niniejszy list z całkowitą ufnością, iż zajmie się Pan tą sprawą.

Z poważaniem,

Wielu chrześcijan jest w dzisiejszych czasach więzionych z powodu swej wierności Chrystusowi. Zachęcamy gorąco, byś wysłał do nich list lub kartkę pocztową.

Jak pisać do władz?

 • Pisz we własnym imieniu. Nie powołuj się na żadne organizacje, gdyż to może być wykorzystane przeciw więzionej osobie.
 • Pisz zwięźle. Bądź uprzejmy, reprezentujesz Jezusa Chrystusa.
 • Nie pisz o polityce ani nie krytykuj rządu w sprawach innych niż łamanie praw człowieka.
 • Wyraź ogólnie swoją troskę o prześladowanych wierzących.
 • Wyraź szczególne zainteresowanie sytuacją konkretnego więźnia lub więźniów.
 • Tam, gdzie to możliwe, podaj imiona i nazwiska więzionych chrześcijan oraz miejscowość pochodzenia.
 • Napisz, że się o nich martwisz (może byli bici lub torturowani).
 • Napisz, czego byś oczekiwał (zwolnienia więźnia, lepszej opieki medycznej, itp.).
 • Powstrzymaj się od pouczania ich lub cytowania fragmentów z Biblii.
 • Nie zapomnij z góry podziękować za pozytywne działania w tej sprawie.

Do kogo pisać?

Listy i petycje można kierować do:

Wzory listów

Zapoznaj się z przykładowymi listami do przedstawicieli władz.

Oficjalne listy i petycje do władz pokazują im, że są ludzie, którzy interesują się tym, co dzieje się z więźniami. W rezultacie mogą poprawić się warunki ich traktowania.

Korzystanie z gotowych wzorów

Przy profilach osób więzionych za wiarę w Jezusa podajemy przykłady pozdrowień w języku adresata oraz po polsku.

Proponujemy, aby wybrany przez siebie tekst wyciąć, nakleić na kartkę pocztową, podpisać i wysłać.

Zalecamy, aby nie podawać własnego adresu. Podpisując list, wystarczy podać imię, nazwisko i ewentualnie nazwę kraju, czyli np. Jan Kowalski, Polska.

Sugerujemy też, by kartkę wysłać w kopercie. Także na kopercie nie podajemy własnego adresu.

Proponujemy, aby adres więzionej osoby napisać odręcznie.

Pisanie własnych listów

Gorąco zachęcamy do pisania własnych listów i kartek z pozdrowieniami. Bardzo jednak prosimy o przestrzeganie kilku podanych poniżej zasad:

 • NIE WOLNO w treści listu ani na kopercie zamieszczać nazw żadnych organizacji - kartkę lub list każdy wysyła we własnym imieniu,
 • NIE WOLNO zamieszczać krytycznych lub obraźliwych uwag o rządzie danego państwa,
 • NIE NALEŻY podawać własnego adresu,
 • NIE NALEŻY wysyłać pieniędzy nikomu, kto odpowie na list.

Nie zastosowanie się do dwóch pierwszych zasad może doprowadzić do znacznego pogorszenia się warunków życia adresata w więzieniu, a nawet do oskarżenia go o „współpracę z obcymi organizacjami”. Jeżeli chodzi o podawanie adresu, to zdarzają się przypadki, że ktoś skradnie list, a później podając się za więźnia prosi o pieniądze.

W jakim języku pisać?

Oczywiście idealna jest sytuacja, kiedy list jest napisany w ojczystym języku adresata. Jeżeli jest to niemożliwe, to najlepiej pisać po angielsku. Prosimy zwracać uwagę na pisownię. Należy pisać wyraźnie, aby można było list przetłumaczyć. Wiele osób uczy się angielskiego, więc zwykle znajdzie się ktoś, kto może to zrobić.

Co pisać?

Wysyłaj listy, notki, pocztówki, nawet zakładki do książek. Ładne kartki z chrześcijańskimi pozdrowieniami są szczególnie mile widziane. Wyraź swoją chrześcijańską miłość do tej osoby i napisz, że się za nią modlisz (i rób to!). Załącz werset biblijny: zacytuj go i koniecznie podaj odnośnik. Unikaj pisania o polityce lub krytykowania rządu danego kraju. Jeśli chcesz, by Twój list był bardziej osobisty i szczególny, możesz dołączyć swoje zdjęcie, zdjęcie swojej rodziny czy grupy modlitewnej.

 

CHINY

His Excellency Xi Jinping
President of the People's Republic of China
9 Xihuang-Chenggen Beijie
Beijing
People’s Republic of China
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ERYTREA

His Excellency Isaias Afwerki
President of the State of Eritrea
Office of the President
P.O. Box 257
Asmara
Eritrea

PAKISTAN

His Excellency Arif Alvi
President of the Islamic Republic of Pakistan
Office of the President
Constitution Ave.
Islamabad,
Pakistan
E-mail: http://www.presidentofpakistan.gov.pk

CHINY

Jego Ekscelencja Liu Guangyuan
Ambasador
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Rzeczpospolitej Polskiej
ul. Bonifraterska 1
00-203 Warszawa
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: http://www.chinaembassy.org.pl/pol

IRAN

Jego Ekscelencja Masoud Idrisi Kermanshahi
Ambasador
Ambasada Islamskiej Republiki Iranu
ul. Królowej Aldony 22
03-928 Warszawa
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: https://poland.mfa.gov.ir/pl

CHINY

His Excellency Li Baodong
Ambassador and Permanent Representative of the People's Republic of China to the United Nations
350 East 35th Street New York,
N.Y. 10016,
USA
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: http://www.china-un.org/eng/

ERYTREA

His Excellency Araya Desta
Ambassador and Permanent Representative of Eritrea to the United Nations
800 Second Avenue, 18th Floor New York,
N.Y. 10017,
USA
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: http://www.eritrea-unmission.org/

PAKISTAN

His Excellency Abdullah Hussain Haroon
Ambassador and Permanent Representative of Pakistan to the United Nations
8 East 65th Street New York,
N.Y. 10065,
USA
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: http://www.pakun.org

 • Czas prześladowanych

  Zapraszamy na nowy cykl audycji Radia Chrześcijanin (poświęconych prześladowaniu wyznawców Chrystusa) z udziałem przedstawiciela Głosu Prześladowanych Chrześcijan. Emisja w piątki o 13:00 i powtórka o 19:30.

  Odcinek 1: "Zwrot ku wojnie w Burkina Faso".

  Czytaj dalej
 • Pilna pomoc wysłana do chrześcijan w Mozambiku

  W wyniku rebelii islamistów w Mozambiku ok. 300 tys. osób musiało opuścić swoje domu, a tysiące straciło życiu. Wśród uchodźców jest wielu chrześcijan szczególnie narażonych na ataki (na zdjęciu niektórzy z nich). W odpowiedzi na ich dramatyczną sytuację przekazaliśmy pilnie w ostatnich dniach 10 tys. USD na żywność i podstawowe środki do życia.

  Czytaj dalej
 • W najnowszym biuletynie GPCh:

  Hojność w czasie ucisku. Dziękujemy Polskiemu Kościołowi za wolność. Woda dająca życie. Dach nad głową. Nadzieja pośród zgliszcz wojennych. Nasza misja wśród Koreańczyków z Północy.

  Czytaj dalej
 • Torturowany z powodu Chrystusa

  Historia o życiu i służbie Richarda Wurmbranda, człowieka całkowicie oddanego Ewangelii Jezusa Chrystusa, dla której znosił on wprost niewyobrażalne cierpienia, została nakręcona przez naszą partnerską misję z USA, a w Polsce ukazała się pod naszym patronatem nakładem Oficyny Wydawniczej Vocatio.

  Czytaj dalej
 • Dziękujemy polskiemu Kościołowi za wolność

  Historia jednej z rodzin wykupionych przez nas z niewoli w cegielni w Pakistanie.

  Zdjęcie: Rodzina Faryada przed opuszczeniem cegielni.

  Czytaj dalej

Dowiedz się więcej o prześladowaniach

 1. Filmy
 2. Więźniowie
 3. Książki
Ludobójstwo chrześcijan na północy Nigerii, o którym świat milczy

Ludobójstwo chrześcijan na północy Niger…

Islamistyczni terroryści z Boko Haram oraz ludu Fulbe systematycznie mordują chrześcijan i dążą do ustanowienia islamskiego kalifatu w Nigerii. Wielcy tego świata milczą.

Młodzi dla prześladowanych

Młodzi dla prześladowanych

Blogerka nagrywa wideoklip przedstawiający niezwykłe spotkanie młodzieżowe, które nagle zostało przerwane …

Słysząc ich krzyk

Słysząc ich krzyk

W filmie Słysząc ich krzyk nasi bracia i siostry opowiadają o prześladowaniach, jakie ich spotkały z powodu wiary w Jezusa.

Porwania chrześcijanek

Porwania chrześcijanek

Jednym z większych wyzwań, stojących przed wyznawcami Chrystusa w Egipcie, są porwania chrześcijańskich dziewczyn.

Youcef Nadarkhani i inni

Youcef Nadarkhani i inni

Kraj: IRAN Aresztowany: lipiec 2018 r. Wyrok: 6 lat więzienia

Haile Nayzgi

Haile Nayzgi

Kraj: ERYTREA  Aresztowany: maj 2004 r. Wyrok: nieznany

Mussie Ezaz

Mussie Ezaz

Kraj: ERYTREA Aresztowany: wrzesień 2007 r. Wyrok: nieznany

Alimujiang Yimiti

Alimujiang Yimiti

Kraj: CHINY Aresztowany: styczeń 2008 r. Wyrok: 15 lat więzienia

Iran: Spragnieni żywego Boga
W cierpieniu i nadziei
Torturowani z powodu Chrystusa
Pieśń słowika

Pomóż prześladowanym chrześcijanom

 1. Módl się
 2. Wesprzyj więźniów
 3. Bądź ich głosem
 4. Pomóż materialnie
Bieżące Informacje E-mail

Bieżące Informacje E-mail

Bieżące Informacje E-mail informują o sytuacji chrześcijan prześladowanych z powodu wiary w Jezusa Chrystusa i zachęcają do modlitwy wstawienniczej za nich.

Stałe tematy do modlitwy

Stałe tematy do modlitwy

W oparciu o fragmenty Biblii podajemy jakie dziedziny powinna obejmować modlitwa wstawiennicza za prześladowanych chrześcijan.

Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół

Międzynarodowy Dzień Modlitwy za Prześladowany Kościół

Każdego roku w listopadzie chrześcijanie z wielu krajów modlą się za prześladowanych. Przyłącz się do nich.

Napisz do władz

Napisz do władz

Oficjalne listy i petycje do władz pokazują im, że są ludzie, którzy interesują się tym, co dzieje się z więźniami. W rezultacie mogą poprawić się warunki ich traktowania.

Napisz do więźniów

Napisz do więźniów

Wielu chrześcijan jest w dzisiejszych czasach więzionych z powodu swej wierności Chrystusowi. Zachęcamy gorąco, byś wysłał do nich list lub kartkę pocztową.

Wystawa fotografii

Wystawa fotografii

Wystawa "Prześladowania chrześcijan we współczesnym świecie" doskonale nadaje się do prezentacji tematyki prześladowań. Możesz ją zamówić i zorganizować jej pokaz w swoim mieście.

Biuletyn GPCh

Biuletyn GPCh

Zaprenumeruj darmowy biuletyn GPCh i rozprowadzaj go wśród swych przyjaciół i znajomych. Zamieszczane są w nim  m.in. przeglądowe artykuły na temat sytuacji w różnych krajach.

Wolontariat

Wolontariat

Zachęcamy do współpracy wszystkich, którym leży na sercu los prześladowanych wyznawców Chrystusa. Można zaangażować się bezpośrednio w służbę GPCh bądź samemu propagować temat prześladowań.

Ewangelizacja

Ewangelizacja

Prześladowani wyznawcy Chrystusa potrzebują często umocnienia w wierze. Staramy się umożliwić im dostęp do Biblii i edukacji chrześcijańskiej oraz wyposażyć ich w narzędzia do ewangelizacji.

Gdzie potrzeby są największe

Gdzie potrzeby są największe

Środki z tego funduszu przeznaczane są głównie na wynikłe z potrzeby chwili działania związane z pomaganiem prześladowanym chrześcijanom w sytuacjach kryzysowych, odbudową ich potencjału oraz wzmacnianiem ich głosu w naszym kraju.

Pomoc dla wdów i sierot

Pomoc dla wdów i sierot

Każdego roku wielu chrześcijan ginie lub trafia do więzienia z powodu wiary w Jezusa. Ich bliscy znajdują się bardzo często w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Możesz im pomóc wspólnie z nami.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Praktyczna pomoc Listy i kartki pocztowe
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się