Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Afganistan

Afganistan jest krajem szczególnie dotkniętym konfliktami zbrojnymi. Wojna partyzancka z radzieckim korpusem ekspedycyjnym w latach 1979-1989 przerodziła się szybko w wojnę domową, która w 1996 r. wyniosła do władzy talibów, uczniów szkół koranicznych. Zmienili oni nazwę kraju na Islamski Emirat Afganistanu i wprowadzili surowe prawo zwyczajowe, m.in. drastycznie ograniczające prawa kobiet. Rządy talibów zakończyła w 2001 r. ofensywa koalicji ugrupowań opozycyjnych, wspierana militarnie przez Stany Zjednoczone. Mimo rozpoczętego od tamtego czasu procesu stabilizacji, sytuacja w kraju pozostaje niespokojna, a zwolennicy obalonych talibów nadal dają o sobie znać. Afganistan należy do najsłabiej rozwiniętych gospodarczo państw świata i jest istotnie uzależniony od pomocy zagranicznej.

W 2004 roku uchwalono w Afganistanie nową konstytucję. Stanowi ona między innymi, że „religią państwową Islamskiej Republiki Afganistanu jest święta religia islamu”. Wyznawcy innych religii mogą praktykować swoją wiarę i wykonywać obrzędy religijne „w granicach przepisów prawa”. Jednak konstytucja zawiera również zapis mówiący, że „żadne prawo nie może być sprzeczne z wierzeniami i przepisami świętej religii islamu".

Muzułmanie stanowią zdecydowaną większość (ponad 99,8%) ludności Afganistanu. Chociaż nie jest ograniczona swoboda praktykowania innych religii, nie można ich propagować, a tym bardziej doprowadzać do konwersji muzułmanów. Władze często ignorują przypadki prześladowania wyznawców innych religii. Osoby oraz organizacje podejrzewane o ewangelizowanie muzułmanów są zastraszane lub wręcz atakowane przez radykalnych muzułmanów. Z powodu tych ograniczeń Kościół w Afganistanie prowadzi działalność w ukryciu.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się o ochronę dla afgańskich chrześcijan oraz o odwagę dla nich do składania świadectwa o Jezusie.
  • Módlmy się, aby Afgańczycy doświadczyli prawdziwej wolności, pokoju i poprawy jakości życia.
  • Módlmy się, aby pomimo prześladowań afgański Kościół dojrzewał i rozwijał się.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Afganistan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się