Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Prognoza prześladowań na świecie w 2014

Chrześcijanin, który w wyniku pobicia przez hinduistów ma liczne złamania nóg.Chrześcijanin, który w wyniku pobicia przez hinduistów ma liczne złamania nóg.

Według organizacji Release International prześladowania ze strony islamistów w 2014 roku nasilą się prawdopodobnie przed wyborami w Nigerii i Afganistanie. Komunizm pozostanie potężnym ciemiężcą chrześcijan, a Korea Północna utrzyma swoją reputację największego prześladowcy chrześcijaństwa na świecie.

„Wygląda na to, że rok 2014 będzie burzliwy dla chrześcijan, zwłaszcza przed wyborami w Nigerii i Afganistanie” – twierdzi Colin King,  dyrektor krajowy Release International (RI). „Ekstremistyczny islam rośnie w siłę, co prowadzi do narastających prześladowań i masowej ucieczki chrześcijan z Bliskiego Wschodu. Pokrzepiający jest jednak fakt, że sytuacja ta jest znana opinii publicznej”. „Rok 2014 jest 25 rocznicą upadku Muru Berlińskiego, jednakże obecne i dawne kraje komunistyczne nadal czynnie uciskają chrześcijan” – dodaje Colin King. „Największym prześladowcą chrześcijan na świecie pozostaje Korea Północna”.

Korea Północna

Jeden ze współpracowników RI w Korei Północnej, którego imię ze względów bezpieczeństwa nie może zostać ujawnione, mówi: „Wszelkie czynności związane z chrześcijaństwem, czy to pochylenie głowy do modlitwy, posiadanie Biblii, czy też kontakt z misjonarzem podczas wyjazdu zagranicznego, są surowo karane. Zesłania do obozów koncentracyjnych bez rozprawy nie są czymś niezwykłym. Przewinienia te nigdy nie figurują jako wykroczenia o charakterze religijnym, ale jako podburzanie, kontakt z zagranicznymi szpiegami i działania na szkodę państwa”.

Rok 2014 prawdopodobnie okaże się trudniejszy dla chrześcijan i wielu innych, którzy będą próbowali uciec z kraju. Współpracownik RI podaje: „Z Kim Jong Unem przy władzy Korea Północna jeszcze surowiej rozprawia się z nielegalnym ruchem przygranicznym. To utrudnia chrześcijanom i innym osobom ucieczkę do Chin”. RI stara się zapewnić schronienie i wsparcie dla uchodźców z Korei Północnej.

Azja Środkowa

Narastają prześladowania w krajach w przeważającej mierze muzułmańskich, które mają za sobą komunistyczną przeszłość. W byłych republikach sowieckich w Azji Środkowej „prześladowania są wszechobecne” – donosi kolejny współpracownik RI. Niezarejestrowane kościoły w Kazachstanie mają zakaz zgromadzeń. Nowe rozporządzenie w Kirgistanie surowo zabrania jakiejkolwiek pracy misyjnej. W Tadżykistanie chrześcijańscy rodzice nie mogą zabierać swoich dzieci do kościoła, a w Turkmenistanie wielu chrześcijan jest bitych, aresztowanych, przesłuchiwanych i zastraszanych. Skonfiskowano Biblie i Nowe Testamenty. Najtrudniejsza jest jednak sytuacja chrześcijan w Uzbekistanie i jego autonomicznej republice Karakałpacji. Tam wszelkie zgromadzenia są nielegalne. W niektórych miejscach jedynym sposobem na spotkania małej grupy ludzi jest wspólne jeżdżenie po mieście jednym samochodem.

W 2013 roku najkrwawsze zamachy przeciwko chrześcijanom na całym świecie były dokonywane przez islamistyczne bojówki.

Nigeria

Wybory w Nigerii przypadają na lata 2014 i 2015. Informatorzy RI oczekują fali przemocy ze strony ekstremistów, którzy będą próbowali zdestabilizować kraj. W 2013 roku w centralnej i północnej części kraju prowadziła działania islamistyczna grupa terrorystyczna Boko Haram. Od czasu swojego zbrojnego powrotu do walki w 2009 roku grupa ta zamordowała tysiące cywili dążąc do ustanowienia państwa islamskiego. Celem ataków są często chrześcijanie i instytucje państwowe. Wielu chrześcijan zostało wypędzonych z północy kraju, gdzie przeważa islam, a celem ekstremistów stały się kościoły i chrześcijanie z położonego w środkowej Nigerii stanu Plateau. Plateau stanowi pierwszą linię frontu z chrześcijańskim południem.

Afganistan

W 2014 roku Stany Zjednoczone i oddziały NATO mają się wycofać z Afganistanu. Pod panowaniem talibów każdy nowo nawrócony na chrześcijaństwo podlegał egzekucji ze strony państwa albo śmierci z ręki krewnych. Dzisiaj władze przymykają oko na prześladowania. „Nie jesteśmy pewni, co się stanie po wycofaniu zagranicznych sił zbrojnych” – mówi współpracownik RI. „Jeśli talibowie jeszcze bardziej przejmą kontrolę nad państwem, to prawdopodobnie wzmogą się prześladowania chrześcijan. To samo będzie miało miejsce, jeśli po wyborach w kwietniu 2014 roku uformuje się fundamentalistyczny rząd”.

Pakistan

Rok 2014 zapowiada się jako trudny  również dla chrześcijan w Pakistanie. „Prześladowania w Pakistanie narastają” – mówi współpracownik RI. W sierpniu 2013 zamachowcy samobójcy zaatakowali Kościół Wszystkich Świętych w Peszawarze zabijając ponad 120 osób i okaleczając 200. RI obawia się, że kroki podjęte przez Federalny Sąd Szariatu, aby nałożyć karę śmierci za bluźnierstwo, spowodują wzrost nietolerancji i doprowadzą do dalszych ataków na chrześcijan.

Bliski Wschód

Wygląda na to, że exodus chrześcijan z krajów Bliskiego Wschodu – Egiptu, Syrii i Iraku – będzie trwał nadal w 2014 roku. W Iraku wielu siłą wysiedlonych chrześcijan udało się na północ. Chrześcijanie nadal są wypędzani z Syrii. Około 100-200 tys. chrześcijan uciekło z Egiptu od czasu rewolucji. Po obaleniu prezydenta Mursiego, reprezentującego Bractwo Muzułmańskie, doszło do ataków bojówek na kościoły i chrześcijan. Ta niepewna sytuacja będzie się utrzymywać w obliczu wyborów parlamentarnych i prezydenckich. Jednak w Iranie, mimo ciągłej dyskryminacji i aresztowań, Kościół rozwija się.

Niezależnie od prześladowań w roku 2013 i prognoz na 2014 Kościół pozostaje silny. Współpracownik RI, pastor Andrew White, znany przez wielu jako „wikariusz Bagdadu”, mówi: „Chociaż kule świszczą, a bomby wybuchają, Bóg jest z nami i w swojej łasce pomoże nam iść naprzód”.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Artykuły Prognoza prześladowań na świecie w 2014
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się