Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

PROGNOZA NA 2013: Niepokoje w krajach islamskich największym zagrożeniem dla chrześcijan w 2013 r.

Zdaniem ekspertów naszej partnerskiej misji Release International (RI) z Wielkiej Brytanii najpoważniejszym zagrożeniem dla chrześcijan  w 2013 r. będą wstrząsy polityczne i społeczne, do jakich od ponad dwóch lat dochodzi w krajach islamskich. Eksperci RI wskazali na trzy główne źródła prześladowań wyznawców Chrystusa w nadchodzącym roku: świat islamu, państwa totalitarne, takie jak Korea Północna, oraz Indie, w których przybiera na sile wojujący hinduizm.

W świecie islamu szczególny niepokój budzi sytuacja w Egipcie, Iranie, Pakistanie i na północy Nigerii.

Ocenia się, że od 2011 r., gdy w wyniku wyborów parlamentarnych władzę w Egipcie objęły ugrupowania islamistyczne, kraj ten opuściło około 100 tys. chrześcijan, stanowiących 11-procentową mniejszość religijną.

W grudniu 2012 r. wielu Egipcjan ponownie wyszło na ulice, by wyrazić sprzeciw wobec projektu nowej konstytucji opracowanego przez islamistów. Z kolei koptyjscy chrześcijanie zbojkotowali referendum konstytucyjne, gdyż ich zdaniem nowa konstytucja stanowi wyraz dążeń wyłącznie islamistów, którzy ją napisali. Chrześcijanie obawiają się, że jeszcze bardziej ograniczy ona wolność religijną i prawa mniejszości.

Jednak największe niebezpieczeństwo grozi w Egipcie tym wyznawcom Chrystusa, którzy przeszli na chrześcijaństwo z islamu. Są oni uważani za zdrajców swojej rodziny, kraju i religii. W przeszłości niektórzy z nich byli aresztowani i torturowani przez służbę bezpieczeństwa. Partnerzy RI donoszą: „Prześladowanie chrześcijan w Egipcie wzmaga się wraz z postępami islamizacji, a fundamentaliści islamscy umiejętnie wykorzystują konflikty muzułmańsko-chrześcijańskie”.

„Módlmy się o egipskich chrześcijan w tym trudnym okresie przemian ustrojowych. Módlmy się o jedność między nimi, by z coraz większą odwagą mogli świadczyć o swojej wierze” – to słowa dyrektora RI, Paula Robinsona.

Do kolejnych punktów zapalnych w świecie islamu należy zaliczyć Pakistan i Nigerię. Partner RI z Pakistanu donosi: „Prześladowanie chrześcijan w Pakistanie nasila się w bardzo szybkim tempie”. Z kolei w Nigerii, zwłaszcza na północy i w centrum kraju, terrorystyczne ugrupowanie Boko Haram przeprowadza ataki bombowe na kościoły, napada na domy chrześcijan, zabijając i raniąc setki osób – wszystko w celu destabilizacji i islamizacji całej Nigerii. Liczba i zakres ataków na chrześcijan bardzo wyraźnie zwiększyły się w 2012 r. Poważny niepokój musi także wzbudzać pogarszająca się sytuacja chrześcijan w Iranie, Sudanie oraz Syrii, gdzie toczy się krwawa wojna domowa.

Spośród państw totalitarnych najbardziej bezwzględnym wrogiem chrześcijaństwa jest Korea Północna, od lat znajdująca się na czele listy państw prześladujących wyznawców Chrystusa. Z informacji, jakie udało się zgromadzić, wynika, że nowy przywódca kraju, Kim Dzong-Un, uważa kościół podziemny za potencjalne zagrożenie dla swojej nieugruntowanej jeszcze władzy. W związku z tym wzmógł on ucisk chrześcijan jeszcze bardziej niż jego ojciec, Kim Dzong-Il. Koreańczycy z Północy, którzy działają jako misjonarze w Chinach, są porywani przez tajnych agentów pracujących dla północnokoreańskiego reżimu. „Wywożą ich do Korei Północnej, torturują i zabijają” – relacjonuje partner RI.

Także totalitarny reżim rządzący w Erytrei nie ustaje w swoich wysiłkach wymierzonych w chrześcijaństwo. Po zdelegalizowaniu większości kościołów przetrzymuje w więzieniach bez wyroku sądowego przynajmniej półtora tysiąca chrześcijan. Wielu z nich jest torturowanych, a niektórzy zmarli. RI uważa, że erytrejski reżim dąży do całkowitego unicestwienia chrześcijaństwa z nurtu ewangelicznego i zielonoświątkowego.

Z kolei siedem stanów w Indiach wprowadziło tzw. „ustawy antykonwersyjne” (zabraniające nawracania przy użyciu siły i przekupstwa), które są często niesłusznie wykorzystywane przeciwko chrześcijanom. Aktywiści hinduistyczni coraz bardziej agresywnie występują przeciwko kościołom domowym, zdają sobie bowiem sprawę, że kościoły te się rozwijają. Napastnicy są coraz lepiej zorganizowani i napadają na chrześcijan, uzbrojeni w kije i metalowe pręty. Prześladowanie chrześcijan w Indiach wzmaga się.

„W 2013 r. chrześcijanie w wielu krajach świata będą stawiać czoła wzmożonym prześladowaniom. Proszą oni tych z nas, którzy cieszą się wolnością religijną, byśmy stanęli z nimi w modlitwie i okazali im wszelkie możliwe wsparcie – mówi dyrektor RI, Paul Robinson. – Wzywam chrześcijan w wolnym świecie, byśmy nie zapomnieli o nich – o naszych braciach i siostrach na pierwszej linii frontu duchowego boju. Proszę, zróbcie, co w Waszej mocy, by pomóc nam w niesieniu im pomocy”.

Głos Prześladowanych Chrześcijan w partnerstwie z Release International i wieloma innymi misjami The Voice of Martyrs niesie pomoc prześladowanym chrześcijanom w kilkudziesięciu krajach na świecie. Udzielamy wsparcia chrześcijanom więzionym za wiarę i ich rodzinom. Otaczamy opieką wdowy i sieroty po zamordowanych chrześcijanach. Zapewniamy opiekę medyczną chrześcijanom poszkodowanym w pogromach i atakach terrorystycznych. Pomagamy w druku i dystrybucji Biblii i literatury chrześcijańskiej oraz w szkoleniu liderów i misjonarzy.

/Źródło: Release International, Głos Prześladowanych Chrześcijan/

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Artykuły PROGNOZA NA 2013: Niepokoje w krajach islamskich największym zagrożeniem dla chrześcijan w 2013 r.
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się