Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Azerbejdżan

Azerbejdzan

Przez tereny dzisiejszego Azerbejdżanu przetaczały się w przeszłości liczne najazdy Arabów, Mongołów, Persów, Turków i Rosjan. Kraj uzyskał niepodległość po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. Trudna pierwsza dekada niepodległości naznaczona była wewnętrznymi przewrotami i wojną z Armenią. W wyniku tego konfliktu około 1 miliona Azerów zostało przesiedlonych.

Większość Azerbejdżan to szyiccy muzułmanie. Wolność religijna jest w tym kraju ograniczana wskutek obaw przed rozwojem islamskiego ekstremizmu i niechęci wobec "zagranicznych" religii. Chrześcijańska działalność spotyka się ze sprzeciwem, zastraszaniem lub wręcz jawnymi przypadkami prześladowań. Na stan wolności religijnej wpływa też negatywnie fakt, że wyznawcy Chrystusa i Mahometa należą do różnych grup etnicznych. Zdecydowana większość chrześcijan to Ormianie i Rosjanie, a muzułmanów - Azerowie. Od 2001 r. funkcjonuje w Azerbejdżanie Komitet ds. Pracy z Organizacjami Religijnymi. prowadzi on rejestrację wspólnot religijnych oraz cenzuruje literaturę o tematyce religijnej. Niezarejestrowane wyznania chrześcijańskie są traktowane jako nielegalne, a ich członkowie są często dyskryminowani i szykanowani.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się o stabilność polityczną i pokój w tym kraju.
  • Módlmy się, by ewangelia była we właściwy sposób głoszona Azerom, którzy mają negatywne wspomnienia  związane z dominacją Rosji i innych obcych im kultur.
  • Módlmy się, aby chrześcijańskie świadectwo było wobec muzułmanów pełne pokory, mądrości i miłości.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Azerbejdżan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się