Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Publikacje

20 stycznia we wsi Adayachery w południowych Indiach znaleziono zwłoki Gedona Periyaswamy (43 l.), pastora kościoła Maknayeem, powieszonego w jego własnym domu.  Stało się to tydzień po złożeniu przez niego skargi na nękanie ze strony hinduistycznych bojówkarzy. Na ciało natknęły się dwie kobiety, które przyszły posprzątać budynek. Według policyjnych raportów, mimo upozorowania samobójstwa, istnieją wyraźne poszlaki wskazujące morderstwo (m.in. rana na szyi pod liną).

Od czasu wydania na nią wyroku śmierci za bluźnierstwo w 2010 r. Asia Bibi otoczona jest modlitwą tysięcy chrześcijan z całego świata. Pomimo nacisków płynących z samego Pakistanu oraz ze strony rządów i organizacji zagranicznych, wszystkie składane dotąd apelacje okazały się bezskuteczne.

8 lutego siedmiu chrześcijan zostało ukaranych przez sąd grzywną w wysokości od 2500 do 5000 sudańskich funtów (od około 470 do 930 złotych) za sprzeciwianie się przejęciu przez władze szkoły, należącej do Sudańskiego Prezbiteriańskiego Kościoła Ewangelicznego w Omdurmanie. To już kolejny przypadek przejęcia lub zniszczenia mienia kościelnego w Sudanie.

16 stycznia w nocy mieszkańcy wsi Roum w północnym Kamerunie zostali wyrwani ze snu przez pożar, który ogarnął dwa kościoły i liczne domy.

Mimo brutalnych represji 90-letni Jatya nadal z chęcią dzieli się ewangelią ze wszystkimi, którzy chcą słuchać i jest przygotowany na kolejne cierpienia. Ten posunięty w latach, lecz nadal pełen energii chrześcijanin mieszka na południu Indii, w miejscowości zaludnionej zwolennikami Narodowego Stowarzyszenia Ochotników (Rashtriya Swayamsevak Sangh – RSS), potężnej hinduskiej organizacji narodowo-religijnej, która stawia sobie za cel zmuszenie chrześcijan do powrotu do „swoich narodowych, hinduistycznych korzeni”.

16 października w okręgu Mayuge czterech mężczyzn pobiło do nieprzytomności 27-letniego Mulangirę Ibrahima w drodze do kościoła. Wcześniej odebrał on telefon od nieznanej osoby, twierdzącej, że czeka tam na niego pastor. Napastnicy zagrozili Mulangirze, że go zabiją, jeśli nie wyrzeknie się wiary.

Na gruzach kościołów zniszczonych 3 lata temu w pogromie chrześcijan zostały wzniesione nowe budynki kościelne.

W wielu miejscach władze utrudniały chińskim chrześcijanom przeprowadzanie nabożeństw w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia. Szykany dotknęły m.in. wyznawców Jezusa w okręgu Nanle w prowincji Henan.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Bieżące Informacje Publikacje