Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA: „Bojówki Anty-Balaka nie są chrześcijańskie”

Liderzy Kościołów podpisujący deklarację w październiku 2013 r.

Przywódcy Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej ponowili swój sprzeciw wobec trwającej w kraju przemocy i zażądali zwiększenia liczby wojska na tym obszarze. Po zgromadzeniu 170 protestanckich i katolickich liderów, które 4 lutego odbyło się w Bangui, czterech czołowych przywódców podpisało deklarację, w której zauważają, że pomimo niedawnej zmiany u władzy przemoc nie ustała. Sygnatariuszami dokumentu są m.in. pastor Nicolas Guérékoyamé-Gbangou, przewodniczący Aliansu Ewangelicznego oraz katolicki arcybiskup Dieudonné Nzapalaigna, przewodniczący Konferencji Episkopatu.

Republika Środkowoafrykańska jest nękana przemocą od grudnia 2012 roku, kiedy to koalicja ugrupowań rebeliantów pod przywództwem Michela Djotodia i pod sztandarami Séléki rozpoczęła walkę o władzę i w końcu w marcu 2013 roku obaliła prezydenta Francois Bozizé. Djotodia stanął na czele rządu tymczasowego, ale ponieważ nie był w stanie przywrócić pokoju, w zeszłym miesiącu zrezygnował ze stanowiska. 22 stycznia Zgromadzenie Narodowe wybrało na prezydenta panią Catherine Samba-Panzę, która jako pierwsza kobieta w Republice Środkowoafrykańskiej została głową państwa. Kiedy wpływ Séléki osłabł, a rebelianci wycofali się na północ, zwłaszcza do sąsiedniego Czadu i Sudanu, muzułmanie zamieszkujący Republikę Środkowoafrykańską, postrzegani jako sojusznicy Séléki, spotkali się z atakami ze strony działających w obronie własnej bojówek zwanych jako Anty-Balaka („Anty-Maczeta”).

„Konflikt pomiędzy ugrupowaniami Seleka i Anty-Balaka przerodził się w serię akcji odwetowych, w których ginie ludność cywilna. Potępiamy tę przemoc, skądkolwiek pochodzi” – napisali przywódcy Kościoła.

Organizacje charytatywne donoszą, że ponad milion osób musiało opuścić swoje domy, a prawie dwa miliony wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej. 12 lutego Światowy Program Żywnościowy ONZ uruchomił most powietrzny z Kamerunu w celu dostarczania żywności. Operacja ta będzie trwała cztery tygodnie i ma dostarczyć 1.800 ton zboża, co pozwoli na wykarmienie 150 tys. ludzi przez miesiąc.

Przywódcy Kościoła w Republice Środkowoafrykańskiej ponownie wyrazili swoje stanowisko, że Anty-Balaka nie jest ruchem chrześcijańskim i że obecny kryzys ma podłoże polityczne, a nie religijne. „Nie zgadzamy się na nazywanie bojówek Anty-Balaka >>chrześcijańskimi<< – oświadczyli. – Część ludności (rekrutująca się zwłaszcza spośród młodych mężczyzn), oburzona nieprzerwanymi okrucieństwami ze strony rebeliantów Seleka, stworzyła Anty-Balakę. Jednakże podkreślamy, że nie wszyscy członkowie Anty-Balaki są chrześcijanami i nie wszyscy chrześcijanie należą do Anty-Balaki. Tak samo sprawa wygląda w przypadku członków ugrupowania Séléka i muzułmanów”. 

Katoliccy i protestanccy przywódcy wezwali także krajowe i międzynarodowe media, by zaprzestały nazywać ugrupowanie Anty-Balaka chrześcijańską bojówką. W wydanej przez siebie deklaracji przywódcy Kościoła zaznaczają, że chociaż pokusa do poszukiwania zemsty jest wielka, chrześcijanie powinni trzymać się swoich zasad w interakcjach politycznych, gospodarczych i społecznych.

„Musimy rozpocząć walkę o ludzką godność, pokojowe współistnienie i jedność narodową. Musimy dążyć do braterstwa między mieszkańcami naszego kraju. Musimy zapoczątkować proces przebaczenia, prowadzący do pojednania i uzdrowienia, co jednak nie przeszkadza w egzekwowaniu sprawiedliwości” – głosi oświadczenie.

Przywódcy Kościoła we współpracy z przewodniczącym społeczności muzułmańskiej w Republice Środkowoafrykańskiej, imamem Kobinem Layamą, angażują się w różne działania mające na celu uśmierzanie napięć między przedstawicielami różnych religii. Przywódcy wezwali do pełnego wprowadzenia w życie rezolucji postanawiającej rozmieszczenie co najmniej 4,5 tys. żołnierzy Sił Międzynarodowych oraz wezwali ONZ do wysłania kolejnych 10 tys. Jest to druga deklaracja przywódców Kościoła od czasu wybuchu konfliktu – pierwsza została wydana w październiku zeszłego roku.

Źródło: World Watch Monitor

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Bieżące Informacje Republika Środkowoafrykańska REPUBLIKA ŚRODKOWOAFRYKAŃSKA: „Bojówki Anty-Balaka nie są chrześcijańskie”
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się