Birma
Birma (znana również pod nazwą Mjanma) uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1948 r. Niespełnione obietnice autonomii dla regionów etnicznych doprowadziły do powstania zbrojnych ruchów separatystycznych, które działają do dzisiaj. Rządząca od 1962 r. socjalistyczna junta wojskowa tłumiła wszelką działalność opozycyjną. Wojskowi wtrącali do więzień przeciwników, wprowadzili pracę przymusową i dokonywali masakr mniejszości etnicznych. Socjalistyczne eksperymenty i zwykła grabież doprowadziły gospodarkę kraju do ruiny. W Birmie, znanej niegdyś jako „miska ryżu Azji”, dwie trzecie dzieci jest niedożywionych, a większość ludności żyje za mniej niż $ 1/dzień. Rządy wojskowych wywoływały liczne sprzeciwy ludności, m.in. w latach 1988 i 2007.
W 1990 r. wybory wygrała opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji, jednak junta wojskowa zignorowała wyniki wyborów i aresztowała przywódczynię opozycji, Aung San Suu Kyi. Kolejne wybory powszechne zostały przeprowadzone dopiero w 2010 r. Odniósł w nich zwycięstwo popierany przez wojskowych Związek Solidarności i Rozwoju. ONZ i kraje zachodnie potępiły te wybory jako sfałszowane, jednak nowy rząd podjął reformy demokratyczne, uwalniając około 200 więźniów politycznych (m.in. zwalniając z aresztu domowego Aung San Suu Kyi), łagodząc cenzurę i zezwalając na tworzenie związków zawodowych.
Władze przyznają szczególny status buddyzmowi. Wolność religijna istnieje, przynajmniej w zapisach konstytucyjnych, a chrześcijaństwo i islam mają silną pozycję wśród kilku grup mniejszościowych. Jednak niektóre mniejszości chrześcijańskie, zwłaszcza Karenowie i Czinowie, są od lat mocno represjonowane przez wojsko. W ciągu ostatnich 10 lat żołnierze rządowi spalili ponad 3 000 chrześcijańskich wsi.
Chrześcijan nie dopuszcza się do stanowisk w administracji państwowej, a kościołom odmawia się rejestracji, co czyni ich działalność nielegalną i naraża na represje. Chociaż władze starają się zniszczyć chrześcijaństwo (nazywane „wirusem C”), wiara chrześcijańska się rozprzestrzenia. Przeciwności, prześladowania i izolacja kształtują w chrześcijanach prężną i trwałą wiarę.
Prośby modlitewne
- Módlmy się, aby chrześcijanie wypełniali słowa Chrystusa o miłości do nieprzyjaciół (Mt 5,44-45).
- Prośmy Boga, aby wykorzystał ich cierpienia jako okazję do głoszenia ewangelii o Królestwie.