Erytrea
W 1952 r. Erytrea została decyzją ONZ sfederowana z Etiopią jako prowincja autonomiczna. 10 lat później, kiedy Etiopia dokonała pełnej aneksji Erytrei, rozpoczęła się wojna domowa, zakończona w 1991 r. zwycięstwem erytrejskich rebeliantów. W 1998 r. wybuchła wojna erytrejsko-etiopska o wytyczenie granicy między dwoma państwami. Konflikt ten zakończył się w grudniu 2000 r. interwencją ONZ oraz porozumieniem pokojowym.
W Erytrei panowała wolność praktykowania religii do roku 2002, kiedy to rząd ogłosił, że uznaje za legalne tylko sunnicki islam oraz trzy chrześcijańskie związki wyznaniowe: Prawosławny Kościół Erytrei, Kościół rzymskokatolicki i Kościół Ewangelicko-Luterański Erytrei.
Od 2002 r. władze więziły, torturowały i zabiły (często bez postępowania sądowego) wielu Erytrejczyków z powodów politycznych i religijnych. Szacuje się, że obecnie w erytrejskich więzieniach przebywa od 2000 do 3000 chrześcijan. Są oni bardzo źle traktowani. Przetrzymuje się ich w warunkach urągających godności ludzkiej i torturuje. Wielu z nich przebywa w metalowych kontenerach pozbawionych wentylacji i toalet.
Prezydent Erytrei, Isaias Afewerki chce ograniczyć lub wręcz udaremnić wszelkie możliwości zrzeszania się obywateli. Według niego wolność religijna doprowadzi do prowadzenia ewangelizacji przez ugrupowania chrześcijańskie, a tym samym wywoła napięcia społeczne, które mogą być wykorzystane przez „siły zewnętrzne” w celu destabilizacji państwa. Postrzega on demokrację jako zagrożenie dla narodowej jedności i stabilności.
Pomimo jawnych prześladowań władze stale utrzymują, że „żadne grupy lub osoby nie są prześladowane w Erytrei za swoje przekonania czy wyznanie”. Zapewne z tego powodu nikt spośród tysięcy więzionych chrześcijan nie został formalnie oskarżony o popełnienie jakiegoś przestępstwa. Nikomu też nie wytoczono procesu sądowego. Pomimo tego, że problem prześladowań chrześcijan był podnoszony na różnych forach międzynarodowych, nie nastąpiły żadne znaczące zmiany w postawie i polityce jednopartyjnego rządu Erytrei.
Prośby modlitewne
- Módlmy się za więzionych chrześcijan, zwłaszcza tych, którzy są przetrzymywani w metalowych kontenerach transportowych. Prośmy Boga, aby ich zachęcał i umacniał w tych strasznych dla nich okolicznościach.
- Chwalmy Boga za tych chrześcijan, którym udało się uciec z Erytrei i którzy dają światu obraz tego, co dzieje się w ich kraju. Módlmy się, aby ich historie pobudzały chrześcijan do modlitwy za Erytreę.
- Prośmy Boga, aby ewangelia była szerzona w tym bardzo młodym i mało znanym afrykańskim państwie.
- Módlmy się o pokorę dla przywódców Erytrei.