Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Etiopia

Etiopia

Etiopia jest jednym z najstarszych znanych państw. W latach 1974-1991 kraj ten został zrujnowany przez komunistyczną dyktaturę wojskową. Rozpętana fala terroru, połączona z masowymi przesiedleniami ludności w strefach objętych klęską głodu, doprowadziła do śmierci ok. 1,5 mln Etiopczyków i wybuchu wojny domowej, która wyniosła do władzy opozycję.

Etiopia nadal zmaga się z kryzysem w dziedzinie społecznej, politycznej i gospodarczej. Państwo to znajduje się na piątym miejscu jeśli chodzi o liczbę osób z HIV/AIDS. Siedemdziesiąt procent populacji stanowią osoby poniżej 30 roku życia. Konflikty z sąsiednimi krajami (Erytreą i Somalią) paraliżują wysiłki zmierzające do ożywienia i modernizacji kraju. Ponadto wraz z rozwojem gospodarczym idą w parze korupcja i nepotyzm, w związku z czym znaczna część zasobów kraju znajduje się w rękach garstki ludzi.

Etiopia jest jednym z pierwszych na świecie państw chrześcijańskich. Od 1270 do 1974 roku, kiedy to komuniści obalili cesarza Haile Selassie, Etiopski Kościół Prawosławny miał status kościoła państwowego. Reżim marksistowski prześladował chrześcijan, zwłaszcza ewangelicznych. Wiele kościołów zostało zniszczonych, a wierzący zostali rozproszeni. Od upadku komunistycznej władzy w 1991 r. w kraju panuje wolność praktykowania i propagowania religii.

Etiopii udawało się przez wieki skutecznie dawać opór ekspansji islamu. Współcześnie muzułmanie usiłują dokonać stopniowej islamizacji tego kraju poprzez oferowanie wsparcia w dziedzinie edukacji, zatrudnienia i finansów oraz szeroko zakrojony program budowy meczetów. Tworzą także klimat religijnego napięcia i strachu dokonując aktów przemocy wobec ewangelicznych chrześcijan.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się, by Kościół w Etiopii nadal się rozwijał i unikał podziałów.
  • Módlmy się, by chrześcijanie nie dali się zastraszyć muzułmańskim próbom islamizacji kraju, ale raczej byli światłem dla swoich rodaków, prowadząc ich do Chrystusa.
  • Módlmy się, by zostali w tym kraju wzbudzeni oddani Bogu przywódcy chrześcijańscy, którzy będą dobrze przewodzić Kościołowi i uczyć wiernych naśladowania Chrystusa.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Etiopia
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się