Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Indie

Indie

Indie uniezależniły się od Wielkiej Brytanii w 1947 r. Jest to najbardziej zróżnicowany etnicznie kraj świata. Żyje tam bowiem ponad 2500 różnych grup narodowościowych. Od wielu stuleci porządek społeczny tego kraju jest oparty na systemie kastowym. Prowadzona przez władze polityka wspierania grup upośledzonych nie zdołała jak dotąd wyeliminować dyskryminacji ze względu na przynależność kastową. Pomimo znacznego przeludnienia, degradacji środowiska, ogromnego ubóstwa i powszechnej korupcji szybki rozwój gospodarczy przyczynił się do wzrostu znaczenia Indii na arenie międzynarodowej.

Konstytucja Indii zapewnia wszystkim religiom pełną wolność praktykowania i upowszechniania. W kraju jest jednak propagowana hindutwa, ideologia głosząca, że “Indie są tylko dla Hindusów”. Ugrupowania wyznające tę ideologię są odpowiedzialne za kampanie nienawiści wobec muzułmanów i chrześcijan jako wyznawców „obcych” religii. Napięcia na tle religijnym nasiliły się, kiedy ludzie żyjący na samym dnie systemu kastowego (Dalici) zaczęli masowo odwracać się od hinduizmu i przyjmować chrześcijaństwo. W sześciu stanach Indii wprowadzono w związku z tym prawo anty-konwersyjne, rzekomo w celu „ochrony” mas przed „przymusowym nawracaniem”, a w rzeczywistości dla zachowania kastowego porządku społecznego. Ekstremiści hinduistyczni wykorzystują to prawo do hamowania chrześcijańskiej działalności społecznej, ewangelizacyjnej i duszpasterskiej, a także do przymuszania chrześcijan do konwersji na hinduizm.

Prześladowanie chrześcijan jest najbardziej intensywne w stanie Orisa. Po zabójstwie wybitnego hinduskiego przywódcy w 2008 r. (najprawdopodobniej przez maoistowskich partyzantów), hinduistyczni ekstremiści skierowali swój gniew przeciw chrześcijanom. 120 chrześcijan zostało zabitych a około 52 000 straciło swe domy. Zniszczono także setki kościołów.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się, aby chrześcijanie mogli odważnie głosić ewangelię pomimo zastraszania i przemocy, z jakimi spotykają się w wielu stanach Indii.
  • Módlmy się, aby zarówno miejscowi chrześcijanie jak i zagraniczni misjonarze działali w sposób niewzbudzający podejrzeń o „przymusowe nawracanie”, demaskując w ten sposób intencje stojące za prawami anty-konwersyjnymi.
  • Módlmy się za przywódców Indii, aby rządzili kierując się zasadami prawa i sprawiedliwości.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Indie
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się