Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Iran

IRAN

Iran zamieszkuje największa na świecie populacja szyitów. Od 1979 roku kraj jest republiką teokratyczną. Ustrój Iranu ma w założeniu łączyć zasady demokracji z zasadami islamu. Funkcjonuje zatem parlament i urzęduje prezydent wybierany w wyborach powszechnych. W praktyce jednak decydujący głos w wielu sprawach mają muzułmańscy duchowni i prawnicy: Najwyższy Przywódca i członkowie Rady Strażników.

W Iranie często mają miejsce przypadki łamania praw człowieka. Władze szybko i bezwzględnie rozprawiają się z przejawami społecznego niezadowolenia. Kiedy w 2009 r. doszło do masowych protestów po kolejnym wyborczym zwycięstwie prezydenta Mahmuda Ahmadinedżada, tysiące osób zostało aresztowanych. Wiele z nich skazano później na karę śmierci i stracono.

Po 2005 r. nasiliły się prześladowania niektórych mniejszości religijnych, między innymi chrześcijan. Władze ścigają zwłaszcza osoby, które porzuciły islam. Sądy mają prawo skazywać na śmierć mężczyzn oskarżonych o apostazję. Kobietom w takim przypadkach grozi kara dożywotniego więzienia. Chrześcijańska działalność, taka jak ewangelizacja, nauczanie biblijne, czy publikowanie literatury religijnej, nie może być w ogóle prowadzona w języku perskim. Pewną swobodę w praktykowaniu wiary mają mniejszości etniczne, na przykład Ormianie. Jednak mimo zastraszania, aresztowań, konfiskat czy grzywien Kościół w Iranie rozwija się.

Wybór Hasana Rouhaniego na nowego prezydenta Iranu w 2013 r. przyniósł nadzieję na zmianę sytuacji w tym kraju. Niemniej jednak jak na razie poza słownymi deklaracjami niewiele się zmieniło. Chrześcijaństwo w dalszym ciągu jest postrzegane jako zagrożenie dla reżimu. Wielu liderów chrześcijańskich, jak również innych osób niewygodnych dla władzy, odsiaduje długoletnie wyroki w niezwykle ciężkich więzieniach.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się, aby Kościół w Iranie nadal wzrastał i pomnażał się pomimo prześladowań.
  • Módlmy się, aby władze Iranu stały się otwarte na zmiany i zapewniły niemuzułmanom pełnię praw i ochronę.
  • Módlmy się, aby ci, którzy uciekają z Iranu, znaleźli schronienie i pomoc.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Iran
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się