Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Kazachstan

Kazachstan

Kazachstan ogłosił swoją niepodległość w 1991 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego. Kraj ten jest formalnie wielopartyjną demokracją. W rzeczywistości od 1991 r. rządzi autorytarnie prezydent Nazarbajew.

Konstytucja Kazachstanu gwarantuje wolność religijną. Czynione są jednak próby nałożenia obowiązku rejestrowania się na związki wyznaniowe. Projekt stosownej ustawy został uznany w 2009 r. za niezgodny z konstytucją. Jednak prezydent zaproponował wniesienie do niej poprawek, aby mogła zostać uchwalona. Mimo braku podstaw prawnych organa władzy od pewnego czasu konsekwentnie wymagają rejestracji.

W kraju obserwuje się także odrodzenie tradycyjnego islamu. Kilka państw muzułmańskich (Arabia Saudyjska, Iran, Turcja, Pakistan) niezwykle hojnie łoży na działalność muzułmańskich misjonarzy w Kazachstanie. Liczba zarejestrowanych meczetów wzrosła z 46 w 1989 r. do 1 282 w 2002 r. Funkcjonuje ponadto wiele niezarejestrowanych meczetów.

Wydaje się, że to właśnie nasilenie się islamskiej agitacji skłoniło władze do podjęcia działań w celu zaostrzenia prawa religijnego. Nie pozostaje to bez wpływu na sytuację wyznań chrześcijańskich i może prowadzić do stopniowego ograniczania zakresu ich działalności. Prawosławie jest postrzegane w Kazachstanie jako religia Rosjan, a wyznania ewangeliczne są często uważane za niebezpieczne sekty.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się, aby władze przestały szykanować niezarejestrowane wspólnoty kościelne.
  • Módlmy się, aby wierzący skutecznie dzielili się ewangelią pomimo przeciwności.
  • Módlmy się o wytrwałość dla chrześcijan w Kazachstanie.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Kazachstan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się