Kuba
W 1959 r. doszedł na Kubie do władzy Fidel Castro, kierując Kubę w stronę komunizmu. Po dziesiątkach lat eksportowania rewolucji komunistycznej do Ameryki Łacińskiej i Afryki, to niewielkie państwo jest jednym z ostatnich bastionów komunizmu na świecie. W 2008 r. Fidel Castro przekazał władzę swemu bratu Raúlowi z powodu złego stanu zdrowia. Zapoczątkowało to okres pewnych reform gospodarczych i społecznych.
Opozycyjna działalność polityczna nadal jest nielegalna. Rozwój kraju w dalszym ciągu jest utrudniony z powodu embarga na handel z USA, niszczycielskich huraganów, socjalistycznego centralnego planowania, korupcji i niskiej wydajności pracy. Nadal brakuje też wielu podstawowych produktów, m.in. żywnościowych.
W pierwszych latach rządów komunistycznych wszelka działalność kościoła podlegała ścisłej kontroli, a wolność religijna była znacznie ograniczona. W 1992 r. zmieniona została konstytucja i Kuba z państwa ateistycznego stała się państwem świeckim. Represje ze strony władzy zmalały, jednak nie zanikły zupełnie. Rozwój Kościoła jest bowiem postrzegany jako zagrożenie dla stabilności reżimu. Władze usankcjonowały protestancką Kubańską Radę Kościołów, która wspiera jedynie formy wiary zgodne z rewolucyjnymi ideałami. Reżim obawia się osłabienia komunizmu przez zaangażowany społecznie Kościół, jak to miało miejsce w Europie Wschodniej oraz w Chinach. Naśladowanie Jezusa na Kubie pozostaje więc nadal decyzją pociągającą za sobą ofiary.
Prośby modlitewne
- Módlmy się o dynamiczny rozwój Kościoła na Kubie.
- Módlmy się o odwagę i wytrwałość w cierpieniu dla wierzących.
- Módlmy się, aby społeczność wierzących była światłem dla swego narodu i miała na niego potężny przemieniający wpływ.