Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Ebrahim Firouzi

Ebrahim Firouzi

Kraj: IRAN

Aresztowany: marzec 2013 r.

Wyrok: 5 lat więzienia

Ebrahim Firouzi (31 l), lider chrześcijański nawrócony z islamu, jest z przerwami przetrzymywany w więzieniu w Iranie od 2011 r. Choć miał zostać uwolniony w styczniu 2015 r., to jednak władze ponownie postawiły go przed sądem i wydłużyły jego wyrok o 5 lat. Po raz pierwszy został aresztowany 11 stycznia 2011 r. Po 154 dniach wielokrotnych przesłuchań został warunkowo zwolniony, co w Iranie oznacza, że osoba taka może zostać ponownie aresztowana w dowolnym momencie w celu odbycia reszty kary. Tak też się stało 7 marca 2013 r., gdy Ebrahim został po raz kolejny aresztowany, tym razem na 53 dni. Następnie w lipcu 2013 r. sąd skazał go na rok więzienia i dwa lata przymusowego pobytu w nadgranicznym mieście Sarbaz. Wyrok wydano na podstawie następujących zarzutów: działanie na szkodę islamskiego rządu Iranu; organizację działań ewangelizacyjnych; utrzymywanie kontaktów z obcokrajowcami i zagranicznymi antyislamskimi siatkami rewolucyjnymi; prowadzenie chrześcijańskiej strony internetowej.

W sierpniu 2013 r. Ebrahim, jeszcze zanim miał stawić się do odbycia kary, został aresztowany razem z dwoma przyjaciółmi i oskarżony o szpiegostwo. Jego przyjaciele zostali po pewnym czasie zwolnieni, natomiast on był przetrzymywany w więzieniu Evin w Teheranie do października 2014 r., kiedy to przeniesiono go do więzienia Rajai Shahr w pobliżu Karadżu. Ebrahim miał wyjść na wolność 13 stycznia 2015 r. Został jednak zatrzymany w więzieniu i 5 marca 2015 r. ponownie postawiony przed sądem. Usłyszał zarzuty zwykle wysuwane przeciwko chrześcijanom: działania zagrażające bezpieczeństwu narodowemu, udział w nielegalnych zgromadzeniach oraz w spisku z zagranicznymi organizacjami. Ebrahim miał dopuścić się tych przestępstw, choć przebywał wtedy w więzieniu! Obrońcy praw człowieka twierdzą jednak, że jeśli uwięzieni chrześcijanie nie podpiszą zobowiązania do zaprzestania wszelkiej działalności chrześcijańskiej, to często zostają arbitralnie oskarżani o różne inne przestępstwa, aby można ich było nadal więzić. W kwietniu 2015 r. Ebrahim został skazany na 5 lat pozbawienia wolności.

W wyniku intensywnej kampanii władz wymierzonej zwłaszcza w przywódców bardzo szybko rozwijającego się ruchu kościołów domowych młodzi chrześcijanie zostali w dużej mierze pozbawieni liderów. Wielu pastorów zostało bowiem uwięzionych lub zmuszonych do wyjazdu z kraju. Bardzo brakuje więc dojrzałych osób, które mogłyby przewodzić ludowi Bożemu. Pastorami zostają często młodzi wierzący zaledwie trzy lub cztery miesiące po nawróceniu. Według różnych statystyk w Iranie jest obecnie od 450 tys. do 1 mln chrześcijan, z których zdecydowana większość gromadzi się w nie uznawanych przez władze kościołach domowych. Za nawrócenie z islamu na chrześcijaństwo grozi też kara śmierci.

W kwietniu 2016 r. Ebrahimowi udało się skierować słowa zachęty do irańskich chrześcijan w obliczu nasilających się prześladowań: „Jeśli będziecie odważni w Bogu, łaska Boża będzie z wami. Nie bójcie się robić tego, co robicie. Nieście sztandar Jezusa w imieniu Boga”. Wcześniej wzywał też do modlitwy wstawienniczej o kościoły, które zostały zamknięte przez władze: „Proszę was, módlcie się o ponowne otwarcie kościołów w Iranie, które władze zamknęły siłą, aby głos uwielbienia i chwały mógł znowu rozbrzmiewać w tych budynkach”.

W swoim przesłaniu do irańskich chrześcijan Ebrahim powiedział również: „Próbujemy głosić ewangelię, a Jezus jest naszym przykładem – Zbawicielem, który przyszedł do nas, aby zostać ukrzyżowanym i nas zbawić. Czasami musimy poświęcić swoją wolność, aby żyć w Bożej miłości. Nie mogę więc myśleć tylko o sobie, skoro tak wielu wierzących i kościołów znosi prześladowania”.

Adres:

Ebrahim Firouzi

Rajaei-Shahri Prison
Karaj City
Albourz State
Iran

Wyślij kartkę z pozdrowieniami do Ebrahima Firouziego (plik do wydrukowania).

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Prześladowani Więźniowie Ebrahim Firouzi
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się