Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Yang Hua

Yang Hua

Kraj: CHINY

Aresztowany: grudzień 2015 r.

Wyrok:2,5 roku więzienia

20 grudnia 2015 r. żona Yanga Hui, Wang Hongwu, przyjechała odebrać go z aresztu, w którym był przetrzymywany od 9 grudnia w związku z jego działalnością w Kościele „Żywy Kamień”, znanym również jako Kościół Huoshi. Lecz ku jej ogromnemu zaskoczeniu nie został zwolniony. Widziała natomiast, jak czterech strażników wepchnęło go do nieoznakowanej półciężarówki.

Yang Hua (znany również jako Li Guoshi) służy jako pastor w Kościele „Żywy Kamień” w mieście Guiyang położonym w południowo-zachodnich Chinach. W swojej rodzinie jest już trzecim pokoleniem pastorów. Nie są mu też obce prześladowania. W latach 60. XX w. jego ojciec przebywał w więzieniu z powodu wiary. Yang Hua również wcześniej był aresztowany.

Jego kościół był nękany przez władze od samego początku, gdy tylko w 2009 r. Yang Hua założył go razem z pastorem Su Tianfu. Od tamtej pory wspólnota powiększyła się z 20 do ponad 700 wiernych. Władze stale naciskały na nich, aby przyłączyli się do działającego oficjalnie Patriotycznego Ruchu Trzech Autonomii. W przeciwnym razie grożono zniszczeniem kościoła. Wierni są monitorowani i przesłuchiwani. Zakazuje się im również udziału w spotkaniach modlitewnych.

Tortury w więzieniu

Aresztowanie Yanga Hui zostało oficjalnie potwierdzone w styczniu 2016 r. Postawiono mu zarzut „wyjawienia tajemnic państwowych” nie podając jednak daty procesu. Początkowo jego żonie i dwóm adwokatom odmówiono dostępu do niego. Gdy w końcu zezwolono im na odwiedziny, zobaczyli, jak źle go traktowano w więzieniu i jak podupadł na zdrowiu.

Yang Hua przyznał, że rządowi śledczy grozili mu śmiercią i straszyli, że podobny los spotka także jego żonę i dzieci. Deptali mu po stopach, aby zmusić go do współpracy. Jeden ze śledczych powiedział mu: „Jestem ekspertem od tortur. Wiem, jak cię pobić, by nie zostawić żadnego śladu na twoim ciele. Lekarze nie będą w stanie postawić ci diagnozy. Nawet ty sam nie będziesz wiedział, na co umarłeś”.

Przy pomocy swoich adwokatów Yang Hua złożył skargę na śledczych pomimo niebezpieczeństwa, z jakim to się dla niego wiązało. Jeden z jego adwokatów uważa, że pastor został aresztowany pod fałszywymi zarzutami, aby zastraszyć wiernych z Kościoła „Żywy Kamień”. Twierdzi również, że przypadek Yanga Hui stanowi jawny przykład gwałcenia podstawowych praw człowieka wielu chińskich chrześcijan.

5 stycznia 2017 r. w tajnym procesie Yang Hua został skazany na 2,5 roku więzienia.

Żona Yanga Hui sama opiekuje się dwójką synów. Martwi się też, że pod nieobecność swojego pastora wierni z Kościoła „Żywy Kamień” mogą oddalić się od wiary w wyniku presji ze strony władzy.

Pomimo ogromnych przeciwności i niepewnej przyszłości pastor i jego żona pozostają oddani Panu. W liście datowanym na 6 czerwca 2016 r. Yang Hua zachęcał swoją żonę Wang Hongwu, aby stale czyniła wolę Pana w modlitwie, była wdzięczna i ufała opatrzności Bożej. „Módlmy się, a wszystko inne zostawmy Bogu” – napisał.

Z kolei w liście datowanym na 8 listopada 2016 r. napisał do żony: „Po przeczytaniu Twojego listu znam niektóre z Twoich zmartwień. Chwała niech będzie Panu […] Nigdy nie bądź przybita ani zrozpaczona, zawsze spoglądaj w górę na naszego Pana i zawsze wznoś się w duchowym życiu ponad chaos codzienności. Odpoczywaj w ramionach Boga. >>Jedni są dumni z rydwanów, drudzy chwalą się końmi, a naszą chlubą jest imię naszego Boga<< (Psalm 20,8). Bądź dobrej myśli. Przygotuj się na dalszą część drogi. Będę szedł razem z Tobą. Bez przyzwolenia Pana nawet włos z głowy nam nie spadnie”.

Adres:

Yang Hua

#1-3 North
Nanming Detention House
Attn: Li Guozhi
Wangchengpo
Chaoyangdong Road
Guiyang City
Guizhou Province
CHINY

Wyślij kartkę z pozdrowieniami do Yanga Hui (plik do wydrukowania).

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Prześladowani Więźniowie Yang Hua
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się