Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Youcef Nadarkhani i inni

Youcef Nadarkhani

Kraj: IRAN

Aresztowany: lipiec 2018 r.

Wyrok: 6 lat więzienia

22 września 2010 r. pastor Youcef Nadarkhani został skazany na śmierć przez sąd irański za odstępstwo od islamu. Wielokrotnie oferowano mu wolność w zamian za wyparcie się wiary w Chrystusa i przejście na islam. Pastor konsekwentnie odmawiał. W wyniku ogromnej presji międzynarodowej został on oczyszczony z zarzutu apostazji i zwolniony z więzienia we wrześniu 2012 r. W walkę o jego uwolnienie włączyliśmy się też aktywnie jako Głos Prześladowanych Chrześcijan, organizując m.in. akcję pisania listów do niego w czasie jego pobytu w więzieniu.

Niestety, jak można się było spodziewać, islamistyczny reżim Iranu nie zapomniał tego upokorzenia i po upływie kilku lat zaczął się mścić. Youcef Nadarkhani był nękany przez służbę bezpieczeństwa. W 2017 r. został skazany na 10 lat więzienia za działanie na szkodę państwa i propagowanie syjonistycznego chrześcijaństwa. Jego apelacja została odrzucona, o czym poinformowano go na piśmie 2 maja 2018 r. Następnie powinien był otrzymać wezwanie do odbycia kary. Zamiast tego w niedzielę rano 22 lipca 2018 r. około dziesięciu policjantów wtargnęło do jego domu i choć nikt z domowników nie stawiał oporu, pastor został pobity, a jego syn porażony paralizatorem. Youcef Nadarkhani został przewieziony do więzienia Evin, gdzie jest przetrzymywany w bardzo ciężkich warunkach.

Kilka miesięcy później służba bezpieczeństwa zajęła się dziewięcioma liderami z miasta Raszt na północy kraju, którzy pod nieobecność pastora Nadarkhaniego prowadzili podległą mu sieć kościołów domowych o nazwie Kościół Iranu. Wszyscy zostali aresztowani między 29 stycznia a 23 lutego 2019 r.

W pierwszym rzędzie: Shahrooz Eslamdous, Mohammed Vafadar, Mehdi Khatibi. W drugim rzędzie: Khalil Dehghanpour, Kamal Naamanian, Hossein Kadivar

Abdolreza Haghnejad i Shahrooz Eslamdous od tamtej pory przebywają nieprzerwanie w więzieniu. Pozostałych siedmiu zostało zwolnionych za wysoką kaucją w marcu 2019 r. Jednak na rozprawie sądowej 24 lipca 2019 r. ponownie każdy z dziewięciu liderów został oskarżony o działanie na szkodę państwa i propagowanie syjonizmu i skazany na 5 lat więzienia. Rozprawie przewodniczył sędzia Mohammed Moghiseh, nazywany „sędzią śmierci”, który nazwał oskarżonych odstępcami i stwierdził, że Biblia jest sfałszowana. Sędzia wysłał od razu do więzienia Evin kolejnych trzech liderów: Babaka Hosseinzadeha, Mehdiego Khatibiego i Behnama Akhlaghiego.

25 lutego 2020 r. odbyła się rozprawa apelacyjna, na którą nie wpuszczono oskarżonych chrześcijan ani ich adwokatów. Pięcioletni wyrok został podtrzymany. Czterej pozostali liderzy: Mohammed Vafadar, Kamal Naamanian, Khalil Dehghanpour i Hossein Kadivar stawili się do odbycia kary 2 czerwca 2020 r. Wszyscy są obecnie przetrzymywani w okrytym złą sławą więzieniu Evin w Teheranie.

22 czerwca 2020 roku kara więzienia dla Youcefa Nadarkhaniego została zmniejszona do sześciu lat.

Módlmy się o umocnienie dla nich oraz ich bliskich. Zachęcamy też do napisania do nich listów ze słowami zachęty.

Adres

Evin Prison
Saadat Abad
Tehran
Islamic Republic of Iran

Wyślij kartkę z pozdrowieniami do Youcefa Nadarkhaniego i innych chrześcijan więzionych w Iranie (plik do wydrukowania).

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Prześladowani Więźniowie Youcef Nadarkhani i inni
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się