Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Somalia

Somalia

Niepodległa republika Somalii powstała w 1960 r. w wyniku połączenia Somali Brytyjskiego i Somali Włoskiego. Tragiczne w skutkach wojny z Etiopią oraz walki między klanami, w których Somalia była obficie zaopatrywana w broń przez obie strony zimnej wojny, doprowadziły kraj do ruiny. Od 1991 r. Somalia znajduje się w stanie wojny domowej, której skutkiem jest faktyczny rozpad kraju. Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd tymczasowy kontroluje jedynie centralną część kraju. Ponadto istnieją jeszcze trzy państewka Somaliland, Puntland i Galmudug. Duże obszary Somalii pozostają poza wpływem jakiejkolwiek władzy i zostały one w dużej mierze opanowane przez islamistyczną bojówkę Al-Szabab.

Sunnicki islam jest oficjalną religią Somalii. W 2009 r. parlament Somalii uchwalił, iż jedynym obowiązującym prawem w kraju będzie szariat. W 1991 r., po obaleniu socjalistycznej dyktatury Mohammeda Siad Barre, większość z kilkuset somalijskich chrześcijan rozpoczęła podziemną działalność religijną lub uciekła z kraju, szukając schronienia za granicą. W samej Somalii żyje obecnie prawdopodobnie około 4000 chrześcijan, a dwa razy tyle mieszka w diasporze. Niezwykle trudna jest sytuacja chrześcijan, zwłaszcza byłych muzułmanów, na terenach opanowanych przez Al-Szabab. Są oni zwykle zabijani po dekonspiracji.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się o posilenie i podniesienie na duchu dla somalijskich chrześcijan.
  • Módlmy się o pełny i trwały pokój w tym ogarniętym wojną kraju.
  • Módlmy się o siłę, zachętę i zaopatrzenie dla nawróconych Somalijczyków, którzy zostali wyrzuceni ze swych rodzin i klanów.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Somalia
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się