Sri Lanka
Ta pokryta plażami wyspa uniezależniła się od Wielkiej Brytanii w 1948 r. Przez długie lata było o niej głośno z powodu wojny domowej toczonej z różnym nasileniem przez dwie zamieszkujące ją grupy etniczne: Syngalezów i tamilskich separatystów. Ostatecznie wojska rządowe rozgromiły w 2009 r. siły tamilskie. Konflikt pozostawił jednak po sobie dziesiątki tysięcy zabitych i setki tysięcy uchodźców.
Religią państwową na Sri Lance jest buddyzm. Prawo gwarantuje co prawda wolność religijną, jednak systematycznie podejmowane są próby wprowadzenia ustawy zabraniającej zmiany religii oraz pojawiają się fale przemocy skierowanej przeciw chrześcijanom, inicjowanej przez ekstremistyczne ugrupowania buddyjskie.
Chrześcijaństwo jest często postrzegane jako obca religia, a ewangelizacja traktowana jako nieetyczna zachęta do zmiany religii. Liczebność tradycyjnych kościołów głównego nurtu zmalała z 21% populacji w 1722 r. do 7% w 2010 r. Jako przyczyny wymieniane są tu nominalizm, liberalizm teologiczny, niedostateczna aktywność misyjna i słaba reprezentacja ludności tubylczej. Trend ten był też wzmacniany przez agresywny prozelityzm buddyjski i emigrację tamilskich chrześcijan.
Prześladowania chrześcijan pojawiają się falami i mają wtedy gwałtowny przebieg. W ostatnich latach zniszczonych bądź uszkodzonych zostało ponad 250 kościołów. Represje są jednak obosieczną bronią. Z jednej strony stwarzają u wierzących poczucie zagrożenia, jednak z drugiej przyczyniają się do wzrostu Kościoła i rozpalenia duchowej żarliwości.
Prośby modlitewne
- Módlmy się o ochronę dla chrześcijan.
- Módlmy się o trwały pokój na Sri Lance.
- Módlmy się, by ewangelia nadal rozprzestrzeniała się w tym kraju i wielu jego mieszkańców przychodziło do Chrystusa.