Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Sudan

Sudan

Przez większość czasu, jaki upłynął od uzyskania w 1956 r. niezależności od Wielkiej Brytanii, Sudanem rządziły wojskowe reżimy, opierające się na islamskim fundamentalizmie. Kraj ten był uwikłany w dwie przewlekłe wojny domowe, w których muzułmańska Północ usiłowała uzyskać ekonomiczną, polityczną i społeczną dominację nad południową częścią kraju, zamieszkiwaną głównie przez ludność nie-muzułmańską i nie-arabską. Druga z tych wojen wybuchła w 1983 r. i zakończyła się podpisaniem porozumienia pokojowego w styczniu 2005 r., które przyznało sześcioletnią autonomię mieszkańcom Południa. Dwie dekady walk i głodu pochłonęły ponad dwa miliony istnień ludzkich. Ponadto około czterech milionów osób musiało opuścić swoje domy.

W styczniu 2011 r. mieszkańcy Południa głosowali w referendum za oddzieleniem się od Północy w wyniku czego na mapie świata pojawiło się nowe państwo – Sudan Południowy. Wynik referendum sprowokował jednak agresywne działania ze strony Północy. Według ONZ w ciągu pierwszych czterech miesięcy po referendum w wyniku różnych aktów przemocy zginęło kilkaset osób, a ponad 94 tysiące uciekło ze swych domów.

Religią większościową w Sudanie jest sunnicka odmiana islamu, wyznawana głównie przez ludność pochodzenia arabskiego. Konstytucja tego kraju gwarantuje pewien zakres wolności religijnej, jednak w praktyce jest ona często ograniczana. Represje wobec chrześcijan zamieszkujących północną część kraju nasiliły się po ogłoszeniu niepodległości przez Sudan Południowy. Dochodziło do napadów oraz przypadków konfiskaty chrześcijańskich szkół i burzenia budynków kościelnych. Rząd próbuje też różnymi środkami zmusić chrześcijan, by wyemigrowali do Sudanu Południowego.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się, aby sudańscy chrześcijanie nadal zawierzali się Chrystusowi i odważnie głosili ewangelię, wiedząc, że Jezus jest Panem ziemskich przywódców.
  • Módlmy się o pokój, sprawiedliwość i wolność religijną w tym kraju.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Sudan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się