Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

Uzbekistan

Uzbekistan

Uzbekistan powstał jako niepodległe państwo w 1991 r. po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jego pierwszym prezydentem został były komunistyczny sekretarz Islam Karimow, który wprowadził w kraju rządy autorytarne. Sprawuje on urząd do chwili obecnej. Pomimo pewnych ograniczonych reform politycznych i gospodarczych w kraju panuje korupcja, a w ostatnich latach znacznie nasiliły się represje wobec praktycznie wszystkich grup religijnych.

Uzbekistan jest państwem świeckim, promującym umiarkowaną, ściśle kontrolowaną formę islamu. Radykalne ugrupowania muzułmańskie są surowo represjonowane. Chrześcijanie stali się ofiarami wojny państwa z islamistami. Szczególnie źle traktowani są etniczni Uzbecy, którzy nawracają się do Chrystusa.

Wspólnoty religijne mają obowiązek rejestracji. Jednak tylko niektóre, uznane przez państwo wyznania mogą starać się o rejestrację. Proces rejestracji jest nierzadko opóźniany przez urzędników lub kończy się decyzją odmowną. Policja dokonuje często nalotów na kościoły i zamyka te, które nie mogą się wykazać stosownymi dokumentami. Zabroniona jest też działalność ewangelizacyjna i misyjna oraz nauczanie religii.

Dystrybucja materiałów religijnych jest w Uzbekistanie legalna, ale tylko takich, które zatwierdził komitet do spraw wyznań. Urzędnicy bardzo często konfiskują Biblie, literaturę chrześcijańską i filmy twierdząc, że materiały takie mogą być wykorzystane do nawracania muzułmanów. Uzbeccy chrześcijanie są też karani grzywnami, bici i wtrącani do więzienia.

Prośby modlitewne

  • Módlmy się o wolność dla więzionych uzbeckich chrześcijan.
  • Módlmy się o wytrwałość dla chrześcijan represjonowanych przez władze.
  • Módlmy się, aby władze Uzbekistanu zezwalały chrześcijanom na swobodne oddawanie czci Bogu.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Uzbekistan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się