Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

AZERBEJDŻAN: Nasilenie presji na kościoły

Wiele kościołów w Azerbejdżanie staje przed kolejnymi wyzwaniami z powodu nowych trudnych do spełnienia rządowych przepisów, co w rezultacie prowadzi do odmowy ich rejestracji. Co gorsza, z powodu powszechnej korupcji i dyskryminacji chrześcijan w poszukiwaniu pracy, chrześcijanie, którzy nie chcą dać łapówki, borykają się z trudnymi warunkami materialnymi.

Dokonane w 2009 r. zmiany w prawie nakładają na organizacje religijne obowiązek ponownej rejestracji. Od tego czasu znacznie wzrosła też wysokość grzywien za niedopełnienie tego obowiązku. W praktyce wnioski o rejestrację są często odrzucane. Oznacza to, że kościoły, które wcześniej uzyskały rejestrację, są uważane za nielegalne.

Pastor „Izzat” spędził już 18 miesięcy w więzieniu z powodu oskarżeń wysuniętych przeciw niemu przez muzułmańskich przywódców. 30 funkcjonariuszy policji i innych urzędników przeprowadziło nalot na jego dom. Ostrzeżono go, że rozpowszechnianie nauk Jezusa w Azerbejdżanie jest niezgodne z prawem, choć wolność religijna jest zagwarantowana w konstytucji tego kraju. Inny przywódca kościoła, pastor Hamid, tak opisuje nalot policji na swój niezarejestrowany kościół: „Skonfiskowano całą literaturę chrześcijańską i wszystkie Biblie [...] Skazano mnie na rok więzienia. Ciężko być w więzieniu w Azerbejdżanie”.

Pomimo nasilającej się presji wobec chrześcijan Kościół stale się rozwija w tej byłej republice radzieckiej. W 1990 r. szacowano, że na świecie jest tylko około 40 azerskich ewangelicznych chrześcijan, z czego garstka w samym kraju. Obecnie w samym Azerbejdżanie żyje około 10 tys. ewangelicznych chrześcijan.

„Proszę, módlcie się za nas. Módlcie się o wolność, aby wierzący mogli spotykać się, nie obawiając się represji ze strony rządu, policji, służby bezpieczeństwa lub ekstremistów” – prosił jeden z oddanych naśladowców Jezusa. „Módlcie się, by chrześcijanie mogli znaleźć pracę, gdyż wielu jest bez pracy. Módlcie się też, by znalazły się osoby, które będą mogły reprezentować ludzi wierzących i bronić ich praw w Azerbejdżanie”.

Źródło: Release International

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Azerbejdżanu AZERBEJDŻAN: Nasilenie presji na kościoły
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się