Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

EGIPT: Zamieszki po oskarżeniu o bluźnierstwo

25 listopada region Minya ogarnęła fala przemocy wywołanej pogłoskami o tym, że pewien młody chrześcijanin o imieniu Girgis Sameeh, ledwo potrafiący czytać i pisać, opublikował na Facebook'u wiadomość uznaną za zniewagę islamu. W al-Barsha, rodzinnym mieście Girgisa, setki muzułmanów zaatakowały domy koptyjskich chrześcijan, po drodze plądrując i niszcząc miejscowe firmy. Furia tłumu dotarła do kościoła Abou Sefin, w którym wierni obchodzili rozpoczęcie postu na okres adwentu.

Szczęśliwie zgłoszono tylko kilku rannych. Dzięki interwencji zaniepokojonego muzułmańskiego sąsiada rodzina Girgisa otrzymała ochronę przed uczestnikami zamieszek. Po potyczkach policja aresztowała około stu muzułmanów i chrześcijan, zatrzymując członków obu społeczności, by uniknąć oskarżeń o stronniczość. Według ostatnich doniesień, dwudziestu muzułmanów i dziesięciu chrześcijan aresztowano na dwa tygodnie w celu przesłuchania.

W odwecie za zakazy nałożone w celu powstrzymania dalszych rozruchów niektórzy muzułmańscy mieszkańcy wsi podpalili rolnicze budynki gospodarcze, w których trzymano zwierzęta hodowlane i paszę, a także zbojkotowali przedsiębiorstwa chrześcijan.

Tego typu gwałtowne wybuchy przemocy nie są w Egipcie rzadkością i często opierają się na pogłoskach. Brat Girgisa nie wierzy, by ten opublikował wpis, mówiąc: „Nie uczono go takiego zachowania”.

Dziękumy Bogu, że te zamieszki nie przyniosły żadnych ofiar śmiertelnych. Prośmy Go, by zesłał swój pokój na udręczoną społeczność egipską, a władze obdarzył mądrością w mediacjach między stronami i szukaniu sposobów sprawiedliwego rozwiązania konfliktu. Niech zamieszkujący ten region chrześcijanie mimo wyzwań chodzą w posłuszeństwie Bożemu Słowu, służąc jako przykłady Bożej miłości i pokoju. Wstawiajmy się za tymi, którzy stracili swoje domy lub firmy, i w efekcie doświadczają wielu trudności, prosząc Pana, by pobłogosławił ich potrzebnym zaopatrzeniem i odnową. Niech Bóg interweniuje też w czasie przesłuchań, zapewniając zwycięstwo prawdy i zwolnienie zatrzymanych wierzących.

Źródła: Religious Liberty Prayer Bulletin, Mission Network News, Christian Solidarity Worldwide, Watani

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Egiptu EGIPT: Zamieszki po oskarżeniu o bluźnierstwo
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się