Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

EGIPT: Eskalacja wrogości wobec chrześcijan; dwóch chłopców skazanych za rzekome podarcie Koranu

Ponad rok po rewolucji w Egipcie następuje nasilenie przemocy wobec chrześcijan. Jeden z ostatnich ataków miał miejsce 15 lutego. Tłum kilkuset bojowników islamskich obrzucił kamieniami i podpalił budynek koptyjskiego kościoła św. Georgasa, znajdujący się w biednej wiosce Sarsena (około 100 km na południowy zachód od Kairu). Kościół ten, zbudowany około 20 lat temu, obejmował posługą około 200 rodzin chrześcijańskich. Ekstremiści usprawiedliwiali swoje działania, twierdząc, że Kościół był nielegalny ze względu na bliskie sąsiedztwo dzielnicy muzułmańskiej.

Chrześcijanie w Egipcie proszą też o modlitwy w sprawie toczącej się przeciwko dwóm małym chłopcom oskarżonym o zbezczeszczenie Koranu. We wrześniu minionego roku imam Ibrahim Mahamed Ali z rodzinnej wioski chłopców Ezbet Marko w prowincji Beni Suef oskarżył ich o wydarcie stron z Koranu. 9-letni Mina Nady Farag i 10-letni Nabil Nagy Rizk mówili, że natrafili na strony Koranu w śmieciach podczas zabawy i nie byli świadomi co to jest, ponieważ nie potrafią czytać.

Po spotkaniu z udziałem miejscowych chrześcijan i pod wpływem sprzeciwu społeczności międzynarodowej w październiku 2012 roku prezydent Mursi ułaskawił chłopców. Jednakże w styczniu 2013 roku ogłoszono, że sprawa będzie kontynuowana z artykułu o naruszenie lub uszkodzenie „budynków, symboli lub innych obiektów religijnych”. 4 lutego sąd orzekł, że chłopcy mają wrócić do rodziców bez uniewinnienia. Oznacza to, że oficjalnie są uważani za winnych, ale są zbyt młodzi, aby poddano ich karze. Mimo, że rodziny odwoływały się od wyroku, sąd apelacyjny stwierdził, że nie ma podstaw do odwołania, podtrzymując tym samym wyrok skazujący.

Niestety, ataki na chrześcijan w Egipcie stają się zbyt częste. Rzecznik kościoła melchickiego Greiche Rafic mówił w wywiadzie radiowym o konsekwencjach wzrostu prześladowań: „Chrześcijanie nie czują się bezpieczne - zwłaszcza teraz ... Brak jest bezpieczeństwa, a ludzie są zdemoralizowani”.  ... [Z Egitpu] emigrują osoby zamożne i wykształcone", co oznacza, że ubożsi członkowie egipskich wspólnot chrześcijańskich mogą znaleźć się w sytuacji, że nie będzie nikogo kto mógłby się za nimi wstawić i poprowadzić w trudnych chwilach.

Módlmy się, aby chrześcijanie mieszkający w wiosce Sarsena  i w całym Egipcie zostali umocnieni i zachęceni w obliczu prześladowań. Módlmy się, aby dzięki współczuciu i uzdrowieniu, jakie mamy w Jezusie, ci dwaj chłopcy i ich rodziny mogli przejść tę gehennę i zostali napełnieni nadzieją na przyszłość. Módlmy się, aby Boży pokój wzmocnił wszystkich niesłusznie skazanych za bluźnierstwo. Módlmy się, aby Boże przebaczenie i zbawienie stało się udziałem tych, którzy teraz są narzędziem złego.

Żródło: Middle East Concern, Asia News, Shekinah Today, Vatican Radio

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Egiptu EGIPT: Eskalacja wrogości wobec chrześcijan; dwóch chłopców skazanych za rzekome podarcie Koranu
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się