ETIOPIA: Młode chrześcijanki aresztowane za dystrybucję chrześcijańskiej literatury

Miasto Harer jest uważane za czwarte święte miasto islamu

W mieście Babile, położonym około 550 km na wschód od stolicy kraju Addis Abeby, cztery nastoletnie chrześcijanki zostały aresztowane za rozprowadzanie chrześcijańskiej książki Mówmy prawdę w miłości: na pytania odpowiada Ahmed Deedat. Książka ta, napisana przez Etiopczyka, odpowiada na pytania o wiarę chrześcijańską, zadane przez pewnego nieżyjącego już znawcę islamu z Afryki Południowej (byłego szefa Międzynarodowego Centrum Propagowania Islamu). Miejscowi chrześcijanie postanowili ją rozprowadzać po uczestnictwie w szkoleniu na temat międzykulturowej ewangelizacji.

Muzułmanie potraktowali jednak tę książkę jako obrazę dla islamu. Babile leży w pobliżu miasta Harer, zwanego też „miastem świętych” i uważanym przez niektórych za „czwarte święte miasto islamu”. 19 września zaatakowany został w związku z dystrybucją książki kościół Meserete Kristos Church (MKC) oraz aresztowane m.in. osiemnastoletnia Deborah i piętnastoletnia Eden. Dwie inne dziewczyny, czternastolatki Gifti i Mihiret, zostały aresztowane 23 września, mimo podejmowanych przez liderów chrześcijańskich prób załagodzenia konfliktu. Pierwszego wieczora po aresztowaniu Eden została pobita. Wiara dziewczyn pozostawała jednak mocna. Eden powiedziała pewnej osobie, która odwiedziła je w tym czasie w więzieniu: „To dla nas zaszczyt. Powinniśmy spodziewać się prześladowań. Nie boimy się. Śpiewamy i modlimy się w tym więzieniu”.

Aresztowane dziewczyny kilkakrotnie były stawiane przed sądem, jednak prokuratura wnosiła za każdym razem o dodatkowy czas na lepsze rozpoznanie sprawy. Wreszcie 19 października sąd zadecydował o wypuszczeniu ich za kaucją. Jednak kilka godzin po opuszczeniu aresztu Debora została ponownie zatrzymana, mimo że policja nie potrafi postawić dziewczynom żadnych formalnych zarzutów. Według miejscowego informatora prokuratura szuka konsultacji, jak dalej prowadzić tę sprawę.

Etiopska konstytucja gwarantuje wolność religijną i w większości miast mieszkańcy różnych wyznań żyją razem w pokoju. Jednak ewangeliczni chrześcijanie (łącznie z byłymi wyznawcami islamu lub byłymi członkami etiopskiego kościoła prawosławnego) doświadczają dyskryminacji, otrzymują pogróżki, a czasem nawet są fizycznie atakowani.

Módlmy się o sprawiedliwość, miłosierdzie i ochronę przed skrzywdzeniem dla Eden, Gifti, Mihiret i Deborah. Dziękujmy Bogu za ich niewzruszoną postawę w obliczu prześladowania. Módlmy się, by nadal przekazywały Boże Słowo z wielką odwagą i przekonaniem (Dz 4,29). Niech ich świadectwo zachęci innych do wzrostu w wierze chrześcijańskiej i do większej odwagi w życiu. Niech Boże przesłanie o zbawieniu i pokoju będzie znane w całej Etiopii.

Źródło: World Watch Monitor

Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się