Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

INDIE: Wzrost prześladowań chrześcijan

Robotnicy zamieniają kościół w animistyczną świątynię. Zdjęcie: Morning Star News.

Chrześcijanie w Indiach często spotykają się z represjami i dyskryminacją zarówno ze strony sąsiadów, jak i władz. Rozwój hinduskiego nacjonalizmu zaostrzył ten problem. Jednak w ostatnich miesiącach ataki na chrześcijan w północnych Indiach nasiliły się jeszcze bardziej.

Według Vijayesha Lala ze Społeczności Ewangelicznej w Indiach, liczba antychrześcijańskich incydentów osiągnęła rekordowy poziom w Uttar Pradesh, najbardziej zaludnionym indyjskim stanie. W jednym z takich incydentów, do którego doszło pod koniec października w miejscowości Agra, na nabożeństwo wtargnął tłum liczący około 40-50 osób, uzbrojonych w pałki bambusowe i kije hokejowe. Wielu z obecnych chrześcijan zostało pobitych, skutkiem czego siedmioro doznało poważnych uszkodzeń ciała. Gdy przyjechała policja, kilka ofiar napaści zatrzymano za „zranienie uczuć religijnych”, jednak jak dotąd nie aresztowano żadnego z napastników.

Przemoc rozszerzyła się też na inne obszary północnych Indii. W stanie Jharkhand przywódcy plemienni, podburzeni przez członków RSS, ugrupowania hinduskich nacjonalistów, przekonali mieszkańców pewnej wsi do wypędzenia z domów pięciu chrześcijańskich rodzin. Dom jednej z ofiar, Sidiu Bariego, zamieniono w pobojowisko. Stojąc przed groźbą eksmisji i utraty ziemi, trzy spośród tych rodzin przeszły z powrotem na religię plemienną. Do podobnych sytuacji dochodzi na całym obszarze Jharkhand.

W Pendżabie, gdzie ponad połowa mieszkańców to Sikhowie, chrześcijanie są szykanowani zarówno przez Hindusów, jak i Sikhów. 31 października zaatakowano pastora ze wsi Chaksharif. Tłum oskarżył go o posługiwanie się kościołem jako miejscem wykorzystywania seksualnego kobiet. 7 listopada w innej wsi podpalono budynek kościelny. Tamtejszy pastor i jego żona nawrócili się z sikhizmu i od 2007 roku głoszą Ewangelię wśród Sikhów.

Pamiętajmy w naszych modlitwach o chrześcijanach z północnych Indii, którzy doświadczają represji ze wszystkich stron. Módlmy się, by trwali oni mocno w wierze w Jezusa. Niech chrześcijanie z różnych odłamów Kościoła staną razem w jedności, wspierając się i wzajemnie zachęcając (Hbr 10,25). Wstawiajmy się też za władzami świeckimi, które potrzebują mądrości i rozwagi, by sprawiedliwie rozstrzygać sprawy związane z prześladowaniem, jednocześnie dbając o zapewnienie ofiarom właściwej pomocy i ochrony.

Źródła: Morning Star News, Barnabas Fund

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Indii INDIE: Wzrost prześladowań chrześcijan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się