Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

KAZACHSTAN: Zagrożona wolność religijna sędziów

Kazachscy sędziowie mogą zostać pozbawieni prawa do wolności wyznania, jeśli pod koniec miesiąca zostanie przyjęty w swoim obecnym brzmieniu proponowany kodeks etyki sędziowskiej. Dokument przewiduje podjęcie działań dyscyplinarnych wobec sędziów, którzy będą rozmawiać o swojej wierze z innymi, zostaną prawnymi założycielami religijnego stowarzyszenia, wezmą udział jako osoby prywatne w konferencji religijnej lub „udzielą jakiegokolwiek wsparcia” religijnej organizacji.

Kodeks, który miałby obowiązywać wszystkich kazachskich sędziów (jest ich w kraju około 2 660), może zostać przyjęty podczas najbliższego kongresu sędziów. Jak podaje Madiyar Balken, sędzia Sądu Najwyższego oraz sekretarz stowarzyszenia zrzeszającego przedstawicieli tego zawodu, spotkanie kongresu ma odbyć się 24 listopada w stolicy kraju, Astanie.

Sędzia Balken usprawiedliwia ograniczające wolność postulaty twierdząc, że sędziowie „nie powinni zbyt aktywnie angażować się w działalność religijną”. Jedną z osób zaniepokojonych proponowanymi przez stowarzyszenie zasadami jest Aina Shormanbayeva prawniczka z Ałmaty oraz  liderka pozarządowej organizacji International Legal Initiative.

Kazachstan już pogwałcił swoje zobowiązania dotyczące praw człowieka, ponieważ w tym kraju zabronione jest organizowanie spotkań modlitewnych, rozmawianie z innymi na temat religii oraz publikowanie i rozpowszechnianie literatury religijnej bez zezwolenia władz państwowych.

Módlmy się za chrześcijańskich sędziów w Kazachstanie, aby nie doszło do przyjęcia jakichkolwiek postanowień godzących w ich podstawowe prawa człowieka, w tym prawo do wyrażania wiary. Prośmy, by podczas obrad kongresu pozwolono im przedstawić swoje poglądy i zademonstrować wysokie standardy etyki opartej na Biblii. Módlmy się, by wierzącym w Kazachstanie w żaden sposób nie utrudniano uwielbiania swojego Stworzyciela ani dzielenia się wiarą z innymi.

Źródło: Forum 18

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Kazachstanu KAZACHSTAN: Zagrożona wolność religijna sędziów
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się