Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

KUBA: Władze prześladują chrześcijan

17 sierpnia Gilianys Meneses Rodriguez została ukarana przez trybunał miejski w Placetas za „zakłócenie porządku publicznego” w grudniu 2008. Została wtedy zaatakowana na ulicy przez sąsiada i poroniła dziecko w wyniku tej napaści. Sąd ukarał ją grzywną w wysokości 600 pesos (około 66 zł), co stanowi odpowiednik dwukrotności przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju.

Kilku innych członków rodziny Gilianys Rodriguez także stało się celem ataków władz za to, że brali udział w podejmowaniu decyzji o opuszczeniu Kubańskiej Rady Kościołów przez Międzywyznaniową Ewangeliczną Społeczność Pastorów i Usługujących na Kubie. Teść Rodriguez, pastor Roberto, był czterokrotnie wzywany do stawienia się w sądzie pod zarzutem  „groźnego zachowania”. Jej mąż pastor Eric Gabriel otrzymał wyrok w zawieszeniu na rok z powodu tych samych oskarżeń. Rodzina była zmuszona do wyprowadzenia się ze swojego domu w Placetas w trosce o własne bezpieczeństwo.

Alexi Perez, lider w Ewangelicznym Kościele Apostolskim w San Jose de las Lajas w prowincji Hawany jest oskarżany o przestępstwa kryminalne. Perez ponad miesiąc przybywał w hawańskim więzieniu, dokąd wtrącono go pod zarzutem „nielegalnej działalności gospodarczej”. Zarzuty te co prawda, zostały oddalone, jednak pojawiły się nowe dotyczące „nielegalnego otrzymywania materiałów budowlanych.” Perez służył też jako kierowca Mario Alvareza, pastora swojego kościoła, który od 2007 r. znajduje się pod silną presją ze strony władz. Władze próbowały prawdopodobnie naciskać Pereza, by obciążył pastora Alvareza. Podczas uwięzienia Pereza, pastor Alvarez otrzymał pismo, że władze lokalne rozpoczęły postępowanie eksmisyjne przeciwko niemu.

Sprawa Pereza jest jednym z kilku podobnych przypadków nękania członków Kościoła Apostolskiego przez władze kubańskie. W maju i czerwcu co najmniej 60 pastorów było czasowo więzionych i zastraszanych na podstawie oskarżeń o „powodowanie zagrożenia społecznego”.

/oprac. GPCh/

Źródło: VOM Canada

Całe wydanie Bieżących Informacji GPCh z 5 października 2009 r. w pliku pdf.

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Kuby KUBA: Władze prześladują chrześcijan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się