Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Nieustające ataki na chrześcijan

Zniszczone wnętrze katedry św. Jakuba. Zdjęcie: Morning Star News 17 sierpnia około trzydziestoosobowy tłum muzułmanów zaatakował chrześcijan przebywających w anglikańskiej katedrze św. Jakuba w Lafii, stolicy środkowo-nigeryjskiego stanu Nassarawa. Pretekstem do ataku był spór między pewną muzułmanką a młodym chrześcijaninem prowadzącym odwiert. Dotyczył on wydania reszty w kwocie 20 naira (około 40 groszy). Pomimo prób złagodzenia sporu ze strony chrześcijan, gotowych zrezygnować z roszczeń do tej kwoty, muzułmanka podburzyła swojego syna i jego kolegów, aby napadli na kościół. Rozwścieczony tłum uzbrojony w noże, pałki, łańcuchy motocyklowe, stalowe i drewniane pręty, zaatakował ludzi przebywających w kościele. Pilnujący go strażnicy odnieśli poważne obrażenia i wymagali hospitalizacji. W ataku poturbowani zostali też pastorzy, starsi oraz zgromadzeni na próbie członkowie chóru. Napastnicy zniszczyli również budynek kościelny i nawet usiłowali go spalić, jednak przybycie policji udaremniło te plany.

Dauda Dalyop. Photo: Morning Star News3 września około godziny 22 muzułmańscy pasterze z ludu Fulani napadli na chrześcijan mieszkających we wsi Gura Dabwam w pobliżu Jos, stolicy stanu Plateau. W ataku ponieśli śmierć 42-letni Dauda Dalyop i jego dwaj synowie: Bitrus (17l.), i Daniel (15l). Żona Daudy, Kangyang (35l.), została przewieziona w stanie krytycznym do szpitala. 5-letni syn Dantong przeżył atak bez uszczerbku na zdrowiu.

Władze rządowe w północno-nigeryjskim stanie Borno planują wyburzenie 25 kościołów i szkół, aby rzekomo zrobić miejsce na nowe mieszkania. Jednak plany zagospodarowania tego terenu jeszcze nie istnieją. Jest to kolejne posunięcie władz dyskryminujące chrześcijańską mniejszość w tym stanie, która już i tak wiele wycierpiała. Chrześcijańscy przywódcy obawiają się, że proponowane rozbiórki narażą chrześcijan na jeszcze większe zagrożenie ze strony islamistów z Boko Haram.

Módlmy się, aby Bóg pocieszył Kangyang i jej syna, Dantonga i dał im pewność, że ma moc zaspokoić wszelką ich potrzebę. Módlmy się o Bożą ochronę dla nigeryjskich chrześcijan w stanie Plateau i Borno, by w ich sercach rządził pokój, który przewyższa wszelki umysł. Módlmy się o pocieszenie i uzdrowienie dla rannych. Prośmy również o Jego mądrość i wskazówki dla rządzących, aby wiedzieli jak skutecznie radzić sobie z terroryzmem. Módlmy się też, aby Pan wykorzystał te sytuacje, aby pociągnąć swój lud do bliższej relacji ze sobą i przyprowadzić do zbawienia tych, którzy go jeszcze nie przyjęli.

Źródła: Morning Star News, VOM Contacts

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Nieustające ataki na chrześcijan
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się