Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Rebelianci zapisują się na program resocjalizacji

W ciągu ostatnich 18 miesięcy armii nigeryjskiej udało się odnieść znaczące zwycięstwa w walce z ugrupowaniem Boko Haram. W trakcie nalotów na liczne bazy tego ugrupowania znajdujące się w lesie Sambisa, armia uwolniła przynajmniej tysiąc kobiet i dzieci porwanych przez Boko Haram.

Niestety, żadna z uwolnionych osób i nikt z zatrzymanych bojowników nie mógł podać żadnych informacji na temat dziewcząt porwanych z Chibok 14 kwietnia 2014 roku. Lider bojowników Abubakr Shekau już wcześniej domagał się wypuszczenia porwanych wojowników w zamian za wypuszczenie uczennic. Jednak negocjacje, prowadzone przez Czerwony Krzyż, zakończyły się fiaskiem, gdy okazało się, że bojownicy znajdujący się na liście przekazanej przez Boko Haram przedstawicielom nigeryjskiego więzienia nie są w tym więzieniu przetrzymywani.

Boko Haram żąda ogromnego okupu za wypuszczenie pozostałych 219 dziewczyn (na szczęście części porwanych udało się uciec). Mówi się, że grupa przekazała żądania prezydentowi Muhammadu Buhariemu poprzez tajne kanały rządowe. Prezydent ogłosił, że jest gotowy negocjować wolność dziewczyn.

Władze podjęły też kolejny krok, który przynosi nadzieję na zmianę. Dowództwo nigeryjskich sił zbrojnych rozpoczęło program resocjalizacji "Operacja Bezpieczny Korytarz". Program jest skierowany do pragnących zmiany bojowników Boko Haram, którzy dzięki niemu dostaną pracę i zostaną do niej przeszkoleni. W zamian będą musieli przejść badania profilowania biomedycznego. Już ponad 800 bojowników zapisało się do programu. Podobne programy będą otwierać się w północno-wschodniej Nigerii w kolejnych miesiącach.

Chociaż już dzisiaj możemy być wdzięczni za rezultaty, które przynosi program, módlmy się o jego dalsze sukcesy. Oby jak najwięcej członków Boko Haram odwróciło się ze swojej drogi i zapragnęło Bożego planu w swoim życiu. Prośmy Pana, aby dalej opiekował się porwanymi osobami, aby zostały wypuszczone, ponownie spotkały się ze swymi rodzinami i powróciły do społeczeństwa. Przynośmy do Pana również przywódców nigeryjskich, którzy starają się zakończyć tę przemoc, zresocjalizować bojowników oraz zapewnić ochronę ludności cywilnej. Oby Pan obdarzył ich mądrością, siłą i poznaniem.

Źródło: The Sunday Telegraph

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Rebelianci zapisują się na program resocjalizacji
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się