Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Bojownicy Fulbe nasilają ataki

Następstwa ostatniego ataku bojowników Fulbe

Wieczorem 13 listopada bojownicy islamscy z ludu Fulbe dokonali napaści na pięć miejscowości położonych na obszarze administracyjnym Kauru w stanie Kaduna, w którym większość stanowią chrześcijanie. Napastnicy byli uzbrojeni w broń palną, noże, maczety i ładunki wybuchowe. W wyniku ataku śmierć poniosło 47 osób (według VOCM Nigeria), w większości kobiety, dzieci i osoby starsze, a dziesiątki innych zostało rannych. Setki osób musiało opuścić ten teren. Według Voice of the Christian Martyrs Nigeria napastnicy zniszczyli wiele pojazdów, 90 domów oraz osiem budynków kościelno-mieszkalnych.

 • Dom wójta wsi Kigam

  Wójt wsi Kigam pośród pozostałości swojego domu.

 • Dije Kusa

  Dije Kusa straciła w ataku męża. Została sama z siedmiorgiem dzieci.

 • Dwie wdowy przed kościołem

  Te owdowiałe wskutek ataku kobiety znalazły tymczasowe schronienie w kościele w Kigam.

 • Kościół ECWA

  Jeden z ośmiu zniszczonych w ataku kościołów.

 • Kobiety ocalałe z pogromu

  Ocalałe z pogromu kobiety przed kościołem w Kigam.

 • Titi John

  Titi John straciła wskutek ataku męża i syna.

 • Zabici chrześcijanie

  Zamordowani chrześcijanie.

 • Eunice Adi

  Matka Eunice Adi została zabita, a sama dziewczynka ma na ciele ślady po prochu strzelniczym.

 • Masowy grób

  W tym grobie pochowano 12 osób zabitych w ataku.

 • Simon Magaji

  Simon K. Magaji z żoną przed swoim domem spalonym przez napastników.

Jak podają źródła, ataki w północnej Nigerii przybrały w ostatnich miesiącach na sile, jednocześnie stając się bardziej wyrafinowane pod względem stosowanych taktyk i broni. Chrześcijańscy przywódcy, sfrustrowani niekończącymi się napaściami, ponownie dopominają się o zwiększenie ochrony, w tym o założenie bazy wojskowej na południu stanu Kaduna.

Odnosząc się do poprzednich ataków na tym obszarze, pastor Dauda Samson z ECWA (Evangelical Church Winning All) powiedział: „Dwa kościoły, w miejscowościach Angwan Ali i Sabon Gari, zostały zniszczone. (...) wszyscy zabici (w tych atakach) przez bojówkarzy, w sumie 22 osoby, to chrześcijanie należący do lokalnych wspólnot kościelnych z tych miejscowości”.

Krajowy prezes Kaninkon Development Association, Waje Goska Williams, podsumowuje: „Jesteśmy poddawani niczym nie sprowokowanym i niesłabnącym atakom ze strony ludzi (...) blisko współdziałającymi z miejscowymi Fulbe, z którymi żyjemy od wielu lat”.

Módlmy się, by Pan był szczególnie blisko z tymi dotkniętymi tragedią chrześcijanami ze stanu Kaduna w ich zmaganiach z poczuciem straty, strachem, zwątpieniem i rozpaczą, a także z pokusą do nienawiści lub zemsty na sprawcach ataków. Niech ci wierzący otrzymają zachętę, by podnieść głowy i zwrócić się do Jezusa po pociechę, uzdrowienie, sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Niech Jego łaska umocni ich w tym czasie ogromnej potrzeby. Módlmy się też za prezydenta Muhammadu Buhariego i za gubernatora Kaduna, Nasira el-Rufai’ego, prosząc Boga, by pomógł im w ich staraniach o wzmocnienie bezpieczeństwa w regionach chrześcijańskich i położenie kresu bezprawnym działaniom ludu Fulbe.

Źródło: World Watch Monitor, RLPB, Morning Star News

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Bojownicy Fulbe nasilają ataki
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się