NIGERIA: Uwolnienie kolejnych 82 dziewcząt porwanych ze szkoły w Chibok

Niektóre z uwolnionych ostatnio dziewczyn z Chibok

6 maja zostały uwolnione kolejne 82 dziewczęta spośród niemal 300 porwanych w kwietniu 2014 r. przez islamistycznych terrorystów z Boko Haram. W wyniku negocjacji prowadzonych przez armię nigeryjską, rząd Szwajcarii i Czerwony Krzyż zostały one wymienione na przetrzymywanych w więzieniu dowódców Boko Haram (według różnych źródeł dwóch lub pięciu). Do wymiany doszło w Banki w stanie Borno, skąd dziewczęta zostały przewiezione do stolicy kraju na spotkanie z prezydentem.

Według urzędników państwowych większość dziewcząt jest w dobrym stanie zdrowia i tylko jedna ma ze sobą malutkie dziecko. Czeka je jednak długi i trudny proces odbudowy ich życia po niewysłowionych traumatycznych przeżyciach w niewoli Boko Haram. W rękach Boko Haram pozostaje wciąż ok. 100 dziewcząt uprowadzonych ze szkoły w Chibok oraz setki innych kobiet i dzieci porwanych przez terrorystów przy innych okazjach.

Jedną z uwolnionych jest Grace, córka Petera Pogu, który nie skrywał ogromnej radości z odzyskania córki. W wywiadzie udzielonym dwa lata wcześniej w 2015 r. cały czas płacząc powiedział: "Jesteśmy zranieni w naszych sercach. Nasze myśli i serca są nieprzerwanie pełne bólu".

Jego ośmioro pozostałych dzieci nieustannie domagało się od niego wiadomości o losie siostry. "O poranku dzieci pytały mnie: >>Gdzie jest Grace? Ciągle nam mówisz, że może wróci, ale jak dotąd nie wróciła. My jednak mówimy: Ona wróci, ona wróci, ona wróci<<. Jeden z moich synów, Yakubu, ciągłe mi mówił: >>Tato, ciągle gdzieś wyjeżdżasz, ale nie przywozisz z powrotem Grace.  Dlaczego?<<".

Dziękujmy Bogu za uwolnienie tych 82 dziewcząt i módlmy się, aby dzięki mocy Chrystusa udało im się powrócić do normalnego życia. Módlmy się o uwolnienie pozostałych dziewcząt z Chibok oraz setek innych osób, które są wciąż w niewoli Boko Haram. Módlmy się, aby rodziny uprowadzonych nie straciły nadziei, ale mimo wszystko ufały Chrystusowi i Jego łasce.

/Źródło: World Watch Monitor/

Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się