Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Ofiary śmiertelne, porwania w licznych atakach

25 kwietnia bojownicy Fulbe zaatakowali w czasie nabożeństwa kościół baptystyczny Haske w miejscowości Manini w Nigerii. Jedna osoba zginęła, jedna została ranna, a cztery kobiety porwano. Ofiara śmiertelna to pracownica opieki zdrowotnej Zacharia Dgon Yaro, ranna to Shehu Haruna. Według jednego z uczestników nabożeństwa, napastnicy „otoczyli kościół i zaczęli strzelać. Strzelali do nas na oślep i do każdego, kogo zobaczyli”. Uciekając, zabrali cztery kobiety: Charity Musa, Rose Zacharia, Alheri Bala i Liatu Zakka.

To tylko jeden z licznych ataków, do których doszło ostatnio na zamieszkałym głównie przez chrześcijan obszarze Nigerii. 30 kwietnia, we wczesnych godzinach rannych, w stanie Kaduna porwano pastora Ozigi Hassana z Mercy Place Ministry Church, razem z jego żoną Fulaki i ich czwórką dzieci. Policja ruszyła w pościg za porywaczami i odbiła pastora i dzieci. Napastnicy uciekli razem z Fulaki.

21 kwietnia mocno uzbrojeni Fulbe wtargnęli do szpitala w mieście Idon na południu stanu Kaduna. Porwali dwie chrześcijańskie pielęgniarki, Afiniki Bako i Grace Zugwai Nkut.

Choć islamscy bojownicy Fulbe są w Nigerii częstymi sprawcami przemocy, inne grupy też są przyczyną znacznych cierpień. 22 kwietnia w miejscowości Libera Gida bojownicy Boko Haram razem z koczownikami Fulbe porwali i przetrzymywali dla okupu 72 mieszkańców.

23 kwietnia w północnym stanie Yobe członkowie Państwa Islamskiego w Prowincji Afryki Zachodniej (ISWAP) przejęli kontrolę nad miastem Geidam. Około 2 tysiące mieszkańców ratowało się ucieczką przed szabrownictwem i podpaleniami. Co najmniej dwóch chrześcijan i dwóch muzułmańskich nauczycieli szkolnych nie zdołało uciec i zginęło. Według naocznego świadka wokół miasta rozrzucono ulotki z wezwaniem do ustanowienia Państwa Islamskiego. Na ulotkach napisano: „Walczymy z niewierzącymi, chrześcijanami i każdą inną osobą lub grupą, która przeciwstawia się nauczaniu islamu, nawet, jeśli to muzułmanie”.

Chociaż rząd często zaprzecza religijnym motywom tych ataków, częste branie na cel kościołów i chrześcijan pokazuje, że nienawiść do chrześcijaństwa odgrywa kluczową rolę w licznych aktach przemocy w całym regionie.

Módlmy się o bezpieczny powrót wszystkich uprowadzonych nigeryjskich braci i sióstr w Chrystusie. Módlmy się dla nich o ochronę i posilenie. Prośmy też Pana, by dawał pociechę i nadzieję ich rodzinom i przyjaciołom. Niech każdy z nich odczuwa pokój, towarzyszący Jego obecności. Pamiętajmy w modlitwie o tych, którzy opłakują stratę swoich bliskich, a także o ocalałych z ostatnich ataków, którzy potrzebują odzyskać zdrowie fizyczne i/lub emocjonalne. Wstawiajmy się za sprawcami przemocy, prosząc Ducha Świętego, by działał w ich sercach i prowadził do skruchy i zbawienia w Chrystusie.

Źródła: Christian Solidarity Worldwide, Church in Chains, Morning Star News, Barnabas Fund

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Ofiary śmiertelne, porwania w licznych atakach
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się