Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Uzbrojeni napastnicy porwali 140 uczniów ze szkoły chrześcijańskiej

O drugiej w nocy w poniedziałek 5 lipca uzbrojeni napastnicy wtargnęli na teren Liceum Baptystycznego Betel (Bethel Baptist High School) w Maraban Rido na przedmieściach Kaduny i uprowadzili ok. 140 uczniów, którzy mieszkali tam w internacie. W środę 7 lipca porywacze ostrzegli rodziców, że ich dzieci mogą umrzeć z głodu, jeżeli rodziny nie dostarczą im żywności.

Wielu obserwatorów uważa, że napad został przeprowadzony przez islamskich bojowników z ludu Fulbe. Jest to już czwarte masowe porwanie uczniów w stanie Kaduna od grudnia minionego roku.

W Liceum Betel uczy się 180 uczniów, z czego 165 mieszkało w internacie. Jedynie 25 z nich udało się uciec przed porywaczami. Jeszcze 5 lipca dzięki wspólnej operacji wojsk lądowych, lotnictwa i policji udało się uwolnić 26 uczniów i jedną nauczycielką. Trwają intensywne poszukiwanie pozostałych uprowadzonych. Według ostatnich doniesień w niewoli przebywa wciąż 121 uczniów.

Napad na Liceum Betel jest ostatnim z całej serii podobnych napaści. Szacuje się, że od minionego grudnia na północy Nigerii zostało porwanych ponad 1 tys. uczniów, z czego od 150 do 200 wciąż nie odnaleziono. Niektóre uprowadzone dzieci mają zaledwie trzy lata. Porwań dokonują zbrojne ugrupowania islamistyczne, które finansują swoje działania z otrzymywanych okupów.

Niedługo po ataku na Liceum Betel bojówkarze usiłowali przeprowadzić kolejne masowe porwanie uczniów, tym razem w szkole średniej Akademia Wiary (Faith Academy), prowadzonej przez Kościół Living Faith Worlwide. Udało im się przedostać przez ogrodzenie, ale zostali odepchnięci przez żołnierzy. Władze Kaduny nakazały zamknięcie 13 najbardziej zagrożonych szkół, w większości chrześcijańskich.

Christian Association of Nigeria (organizacja zrzeszająca większość nigeryjskich chrześcijan) wydała 6 lipca oświadczenie, w którym stwierdziła, że prezydent Buhari „utracił kontrolę nad państwem, zwłaszcza w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom” i wezwała go do „szukania zagranicznej pomocy, zanim będzie za późno”.

Podobnie jako Boko Haram, które otwarcie wezwało do zabijania chrześcijan, islamiści z ludu Fulbe dążą do islamizacji Nigerii, siejąc terror i spustoszenie. Głównym celem ich ataków są chrześcijanie. Islamiści z Fulbe zabili w ostatnim okresie więcej chrześcijan niż Boko Haram. Według nigeryjskiej organizacji pozarządowej Intersociety od stycznia do kwietnia 2021 r. zostało zabitych w Nigerii przynajmniej 1470 wyznawców Chrystusa, a 2,2 tys. zostało porwanych. Zdaniem wielu ekspertów nie można tego konfliktu sprowadzać jedynie do walk plemiennych o ziemię między pasterzami Fulbe a chrześcijanami zajmującymi się głównie rolnictwem. Działania terrorystów mają bowiem wyraźne podłoże religijne.

Wszystko to trwa zdecydowanie za długo. Jak wielu jeszcze niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci będzie musiało cierpieć, zanim ktoś coś z tym zrobi? Świat musi się obudzić i poważnie zainteresować się tym, co dzieje się w tym najbardziej ludnym kraju Afryki

Źródło: Release International, Church in Chains

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitterInstagram
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Uzbrojeni napastnicy porwali 140 uczniów ze szkoły chrześcijańskiej
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się