Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Śmiertelne ataki na chrześcijan w stanach Kaduna i Plateau

3 lipca w wiosce Kazachi w stanie Kaduna zginęło pięcioro wierzących, w tym nauczyciel szkoły podstawowej i matka sześciorga dzieci. Muzułmanie spalili ponadto pięć domów należących do chrześcijan. Według lokalnych źródeł policja zaprzestała ochrony wioski 2 lipca, gdyż władze nie wypłaciły pensji funkcjonariuszom.

4 lipca wieczorem uzbrojeni w broń palną i maczety muzułmanie napadli na wioskę Ganawuri niedaleko Jos. Zginęły przypuszczalnie trzy osoby. Rzecznik prasowy wojskowych sił specjalnych stwierdził, że napastnikami byli prawdopodobnie pasterze ze stanu Kaduna. Podczas strzelaniny, jaka wywiązała się między napastnikami, a przybyłym na wezwanie wojskiem, jeden  z napastników został zastrzelony. Sześciu innych aresztowano i przekazano policji stanowej, która zajęła się dalszym dochodzeniem w tej sprawie.

/źródło: International Christian Concern/

17 lipca grupa muzułmanów zaatakowała położoną niedaleko Jos wioskę Mazzah, zamieszkaną w większości przez chrześcijan. Napastnicy weszli do wioski około 130 w nocy i zaczęli strzelać w powietrze w celu wywabienia śpiących mieszkańców z domów. Wybiegający z nich ludzie byli atakowani maczetami. Siedem osób zginęło na miejscu, a jedna zmarła w drodze do szpitala. Trzy inne osoby odniosły poważne rany.

W ataku zginęła między innymi żona i dwójka dzieci Nuhu Dawata, miejscowego pastora. Jemu samemu udało się uciec z innym swym dzieckiem. Wnuczek Nuhu, Nanfa, został postrzelony w stopę i wrzucony do łazienki, by się wykrwawił. Znaleźli go jednak policjanci i przewieźli do szpitala.

Mieszkańcy wioski skarżyli się, że chociaż zawiadomiono w porę wojsko i przybyło ono z pomocą na czas, to jednak żołnierze czekali z wejściem do Mazzah do końca ataku. Niektórzy z mieszkańców wyprowadzili się z tamtych stron w obawie przed dalszymi aktami przemocy.

/źródło: Christian Solidarity Worldwide/

W odczuciu miejscowych komentatorów, te ostatnie ataki są skutkiem wykorzystywania religii w walce o władzę. Istnieje zatem obawa, że podobne akty przemocy będą się nasilać w miarę zbliżania się terminu przyszłorocznych wyborów. W marcu tego roku w atakach na chrześcijańskie wioski w stanie Plateau śmierć poniosło około 500 osób, głównie kobiet i dzieci. Szacuje się, że od wprowadzenia prawa szariatu w północno-nigeryjskich stanach w 2001 r. poniosło śmierć wiele tysięcy chrześcijan.

Módlmy się, aby ustały  akty przemocy religijnej w Nigerii. Prośmy Pana, aby obdarzył władze tego kraju siłą i mądrością, by mogły poradzić sobie z tą sytuacja. Módlmy się o Boże pocieszenie dla tych, którzy cierpią. Módlmy się, aby Bóg użył świadectwa wierzących w Nigerii dla wzmocnienia swojego Kościoła i jego liczebnego wzrostu.

/oprac. GPCh/

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Śmiertelne ataki na chrześcijan w stanach Kaduna i Plateau
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się