Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Największy atak na chrześcijan w północnej Nigerii

19 kwietnia w wielu północnych stanach Nigerii doszło do wybuchu niespotykanych dotąd aktów przemocy po ogłoszeniu dzień wcześniej wyników wyborów prezydenckich. Ich zwycięzcą został urzędujący obecnie prezydent, Goodluck Jonathan, chrześcijanin z południa. Niezadowoleni z takiego obrotu sprawy zwolennicy muzułmańskiego kandydata Muhammadu Buhariego atakowali kościoły oraz domy i sklepy należące do chrześcijan. Według wstępnych, wciąż niepełnych, danych spłonęły setki kościołów. Liczba śmiertelnych ofiar zamieszek szacowana jest przez różne źródła od 100 do ponad 500. Śmierć poniosło między innymi kilkunastu pastorów i pracowników Kościoła. Czerwony Krzyż podał, że 48 tysięcy osób opuściło swe domy, by ratować życie. Straty materialne poniesione przez chrześcijan szacowane są w milionach dolarów. Pracownik nigeryjskiej misji The Voice of the Martyrs powiedział, że Kościół w północnej Nigerii nie widział nigdy dotąd tak wielkiej przemocy skierowanej przeciwko chrześcijanom. Niemal wszystkie kościoły w tamtym rejonie są obecnie odizolowane, a chrześcijanie żyją w ciągłym strachu i przerażeniu.

Spalony kościół Fishers Evangelical w stanie Kano.
Ruiny kościoła Believers Bible w Badawa w stanie Kano.
Spalony kościół ECWA w muzułmańskiej dzielnicy Kaduny. Tamtejsi chrześcijanie wielokrotnie spotykali się z przejawami wrogości.
Z kościoła ECWA przy Lemu Road w Kadunie zostały tylko mury. Zgromadzeni na wielkanocnym nabożeństwie wierni byli chronieni przez uzbrojonych żołnierzy.
Spalony budynek prywatnej szkoły prowadzonej przez chrześcijan w stanie Kano.
Zniszczony dom chrześcijan w Kano.
Zniszczony dobytek chrześcijan w Kano.
Stan Kano. Resztki sklepu należącego do chrześcijan.
Inny sklep spalony w Kano.
Kaduna. Na wielkanocnym nabożeństwie zgromadzili się tylko nieliczni wierni z tego kościoła. Wielu pozostało w domach w obawie przed nowymi atakami.
Dystrybucja artykułów pierwszej potrzeby wśród uchodźców w Kano.
Oficer policji dodaje otuchy chrześcijańskim uchodźcom w Kano.
Spalony kościół Fishers Evangelical w stanie Kano.
01/12 
start stop bwd fwd

Z danych (wciąż niepełnych), jakie dotychczas udało się zgromadzić Christian Association of Nigeria, wyłania się zatrważający obraz zniszczeń (wszystkie poniższe dane dotyczą chrześcijan i ich mienia):

Stan Gombe: 38 zabitych, 146 rannych; 17 kościołów, 27 domów i 11 samochodów spalonych;

Stan Bauchi: 28 zabitych, 78 kościołów oraz kilkanaście domów, sklepów i innych nieruchomości spalonych;

Stan Katsina: w stolicy stanu Katsinie 65 kościołów zburzonych lub splądrowanych; w mieście Daura 6 kościołów spalonych, 3 splądrowane (pozostała tu obecnie zaledwie garstka chrześcijan); w mieście Funtua nie pozostał żaden kościół (spalonych zostało 27 kościołów, a także domy i mienie należące do chrześcijan); w Malunfashi 7 kościołów spalonych, a także 1 szkoła biblijna, klinika i ponad 30 samochodów; w Potiskum 23 spalone kościoły.

W Nigerii stosowana jest zasada naprzemienności kadencji prezydenckich. Jeżeli w jednej kadencji prezydentem jest muzułmanin z północy, to w kolejnej powinien nim być chrześcijanin z południa. Sytuację skomplikowała jednak choroba i śmierć muzułmańskiego prezydenta Umaru Yar’Adui’ego w maju ubiegłego roku. Ówczesny wiceprezydent, Goodluck Jonathan, który objął po nim urząd, nie sprawował zatem funkcji przez całą kadencję. Powiedział on jednak, że dołoży wszelkich starań, by wybory były przeprowadzone uczciwie, nawet gdyby miał je przegrać. I rzeczywiście, w opinii zagranicznych obserwatorów i samych Nigeryjczyków, tegoroczne wybory były znaczącym krokiem naprzód w porównaniu z poprzednimi głosowaniami. Przegrany muzułmański kandydat zarzucił jednak władzom fałszowanie wyborów i jakkolwiek wzywał później do zaniechania przemocy, nie zdołał powstrzymać agresji swoich zwolenników.

Wspólnie z misjami The Voice of the Martyrs z różnych krajów niesiemy pomoc chrześcijanom poszkodowanym w tych pogromach. Wpłaty na ten cel prosimy przekazywać na nasze konto z dopiskiem: Prześladowani - Nigeria.

Módlmy się o pokój w Nigerii. Prośmy Boga o pocieszenie i uzdrowienie dla ofiar tych zamieszek. Módlmy się też, by nigeryjscy chrześcijanie nie dawali się prowokować do stosowania przemocy i byli odważnymi świadkami Chrystusa w swoim kraju.

/źródło: VOCM Nigeria, GlobalPost: Africa Emerges, Radio Watykańskie, Open Doors/

/oprac. GPCh/

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Największy atak na chrześcijan w północnej Nigerii
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się