Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

NIGERIA: Kalendarium ostatnich antychrześcijańskich ataków

Rok 2010 i 2011: Ataki na chrześcijan mnożą się w całej północnej Nigerii. W dziesiątkach aktów terroru na tym zdominowanym przez muzułmanów obszarze śmierć ponosi blisko tysiąc wyznawców Chrystusa (7 marca 2010 r. w jednej tylko wiosce, Dogo Nahawa, zostaje bestialsko wymordowanych 500 chrześcijan, głównie kobiet i dzieci); setki kościołów zostaje spalonych; tysiące chrześcijan jest zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania. Za wieloma z tych aktów przemocy stoi Boko Haram, skrajne ugrupowanie islamistyczne dążące do wprowadzenia prawa szariatu w całej Nigerii. Jego nazwa oznacza „zachodnia edukacja jest świętokradztwem”.

Boże Narodzenie 2011: W wyniku przeprowadzonego przez Boko Haram zamachu bombowego na kościół katolicki w Madalli, położonej w pobliżu stolicy Nigerii Abudży, ginie przynajmniej 37 chrześcijan, a 57 zostaje rannych.

28 grudnia 2011: Delegacja przywódców muzułmańskich odwiedza ofiary zamachu w Madalli i potępia akty przemocy wymierzone w chrześcijan.

31 grudnia 2011: W celu powstrzymania działalności Boko Haram prezydent Nigerii wprowadza stan wyjątkowy w 15 regionach w północnowschodniej i środkowej Nigerii, położonych w stanie Yobe, Borno, Plateau i Niger. Żołnierze, uzbrojeni w ciężki sprzęt i czołgi, zostają wysłani do przywrócenia porządku. Jednak zapewnienie bezpieczeństwa na rozległym obszarze zwłaszcza Nigerii północnowschodniej okazuje się bardzo trudnym zadaniem.

1 stycznia 2012: Ks. Isaac Achi, proboszcz parafii św. Teresy w Madalli, w której w Boże Narodzenie doszło do zamachu bombowego, powiedział, że wraz ze swoimi wiernymi wybacza zamachowcom i wezwał chrześcijan w całej Nigerii, by postąpili podobnie.

3 stycznia (wtorek): Boko Haram publikuje w jednej z gazet ultimatum, w którym zapowiada zastosowanie przemocy wobec chrześcijan z południa Nigerii, jeśli w ciągu trzech dni nie opuszczą oni zdominowanej przez muzułmanów Nigerii północnej.

5 stycznia (czwartek), ok. 19:30, Gombe, stolica stanu Gombe: Członkowie Boko Haram wychodzą z meczetu w pobliżu kościoła Deeper Life Bible Church i otwierają ogień do chrześcijan zgromadzonych tam na cotygodniowym nabożeństwie o nazwie „Godzina Przebudzenia”. Śmierć poniosło 9 chrześcijan (jedna osoba zmarła w szpitalu), a 19 zostało rannych.

Mubi, drugie co do wielkości miasto w stanie Adamawa: Uzbrojeni napastnicy zabijają wieczorem troje chrześcijan.

6 stycznia (piątek): Mubi, stan Adamawa: 1) Uzbrojeni napastnicy z Boko Haram otwierają ogień do chrześcijańskich handlowców, którzy zebrali się na spotkaniu modlitewnym przed otwarciem swoich sklepów. 2) Trzech zamachowców z Boko Haram podjeżdża na motocyklu i otwiera ogień do zupełnie zaskoczonej innej grupy chrześcijan, zebranych w miejskim ratuszu w celu przygotowania pochówku swoich bliskich, zamordowanych dzień wcześniej przez Boko Haram. Łącznie w Mubi, w czwartek i piątek, zostaje zabitych 21 wyznawców Chrystusa.

Yola, stolica stanu Adamawa, ok. 20:00: Sześciu uzbrojonych członków Boko Haram otwiera ogień do chrześcijan zgromadzonych na nabożeństwie w kościele Christ Apostolic Church, zabijając 11 osób i raniąc wielu innych. Pastor kościoła został zastrzelony, stojąc przy kazalnicy.

Maiduguri, stolica stanu Borno (z którego wywodzi się Boko Haram): Wieczorem zostaje zamordowane małżeństwo chrześcijańskie.

7 stycznia (sobota): Gubernator stanu Adamawa wprowadza godzinę policyjną obowiązującą przez dobę w całym stanie.

8 stycznia (niedziela): Setki chrześcijan zaczyna opuszczać Nigerię północną z obawy o własne życie.

Módlmy się za terroryzowanych wyznawców Chrystusa w Nigerii północnej i okazujmy im wszelkie możliwe wsparcie. W tych tragicznych chwilach nie mogą być sami!

Prośmy Boga, aby dał im siłę wytrwania w wierze, nadziei i miłości mimo nasilającego się wokół nich zła (List do Rzymian 12,21).

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Nigeria NIGERIA: Kalendarium ostatnich antychrześcijańskich ataków
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się