Głos Prześladowanych Chrześcijan

Pamiętajcie o więźniach, jakbyście współwięźniami byli ... Hbr 13,3

PAKISTAN: Chrześcijanin skazany na śmierć za rzekome wysłanie bluźnierczych wiadomości tekstowych

Asif Pervaiz (z prawej) ze swoim prawnikiem Saifulem Malookiem (w środku)

8 września pakistański chrześcijanin Asif Pervaiz (37 l.) został skazany na śmierć za rzekome wysłanie w 2013 roku bluźnierczych wiadomości tekstowych. Według prawnika Pervaiza sąd ogłosił wyrok śmierci, mimo że nie ma „żadnych dowodów” na to, by jego klient był zamieszany w sprawę.

Saif-ul-Malook, prawnik reprezentujący Pervaiza w sądzie, napisał 8 września na Twitterze, że jego klient został skazany na śmierć zgodnie z pakistańskimi przepisami prawnymi o bluźnierstwie. „Asif Pervaiz skazany na śmierć przez sąd pierwszej instancji w Lahaurze za popełnienie bluźnierstwa, chociaż nie było na to żadnych dowodów” - napisał Malook.

Decyzja sądu pojawia się prawie siedem lat po tym, gdy w październiku 2013 roku Pervaiz został pierwotnie oskarżony o bluźnierstwo przez swojego muzułmańskiego współpracownika.

2 października 2013 roku muzułmanin Saeed Ahmeed Khokar oskarżył Pervaiza o wysłanie mu ze swojego telefonu komórkowego bluźnierczych wiadomości tekstowych. Zarzut bluźnierstwa według pakistańskiego Kodeksu Karnego został zarejestrowany przeciwko Pervaizowi na Komisariacie Policji Green Town w Lahaurze.

Gdy Pervaiz dowiedział się o oskarżeniach, ukrył się. 9 października, po tygodniu poszukiwań Pervaiza, policja aresztowała kilkoro jego krewnych, w tym dwóch szwagrów i matkę, Naseem Akhtar. Według Akhtar, policja jej powiedziała, że gdy znajdą Pervaiza, zabiją go, jeśli kobieta nie pomoże im go znaleźć.

Akhtar zaprowadziła policjantów do domu Waseem Anwara, brata Pervaiza. Funkcjonariusze pobili Waseema, aż ten wyznał, że zna miejsce ukrywania się brata. 10 października 2013 roku Pervaiz został aresztowany przez policję w Sahiwal.

Według rodziny Pervaiza, Pervaiz i Khokar byli współpracownikami w fabryce odzieży Shami Textile, znajdującej się Youhanabadzie, dzielnicy Lahauru. W pracy Khokar często naciskał Pervaiza, by przeszedł na islam, lecz Pervaiz odmawiał. Przed 2 października Pervaiz podobno zgubił kartę SIM do swojego telefonu komórkowego i nie poprosił operatora o jej dezaktywację. Według rodziny Pervaiza, Khokar użył zgubionej karty SIM, by wysłać bluźniercze wiadomości tekstowe, którymi posłużył się do wniesienia fałszywych oskarżeń przeciwko Pervaizowi.

W Pakistanie fałszywe oskarżenia o bluźnierstwo są szeroko rozpowszechnione i często motywowane osobistą zemstą lub nienawiścią religijną. Takie oskarżenia wywołują burzliwe emocje i mogą doprowadzić do grupowych linczów, morderstw samozwańczej straży obywatelskiej i masowych protestów.

Odkąd w 1987 roku Pakistan zaostrzył prawo o bluźnierstwie, liczba oskarżeń o bluźnierstwo gwałtownie wzrosła. W okresie od 1987 roku do 2017 roku, w Pakistanie oskarżono o bluźnierstwo 1534 osoby. Wśród nich, 829 oskarżeń (54 procent) wniesiono przeciwko członkom mniejszości religijnych. W sytuacji, gdy chrześcijanie stanowią jedynie 1,6 procent całkowitej populacji Pakistanu, 238 oskarżeń (15,5 procent) wniesionych przeciwko chrześcijanom to wysoce nieproporcjonalna liczba.

Obecnie w Pakistanie pod zarzutem bluźnierstwa więzionych jest 25 chrześcijan, w tym Asif Pervaiz. Tych 25 chrześcijan to podsądni w 22 sprawach o bluźnierstwo, znajdujących się w różnych stadiach procesu sądowego.

Dyrektor regionalny ICC, William Stark, powiedział: „W International Christian Concern jesteśmy zasmuceni decyzją sądu o skazaniu Asifa Pervaiza na śmierć według przepisów prawnych o bluźnierstwie. Szczególnie niepokoi nas to, że wyrok śmierci zapadł podobno bez przedstawienia jakichkolwiek dowodów, które potwierdziłyby zarzut o bluźnierstwo wniesiony przeciwko Asifowi. Nadużywanie pakistańskich praw o bluźnierstwie trzeba powstrzymać, a fałszywe zarzuty wykorzenić i karać. Zbyt często te prawa są narzędziem w rękach ekstremistów, dążących do wzniecania religijnie motywowanej przemocy przeciwko grupom mniejszościowym. Bez rzeczywistych reform, mniejszości religijne, w tym chrześcijanie, będą jeszcze częściej mierzyć się z fałszywymi oskarżeniami o bluźnierstwo i krańcową przemocą, jaka często towarzyszy takim oskarżeniom".

Źródło: International Christian Concern

 

 

 

Kontakt

FacebookYoutubeFeedTwitter
Jesteś tutaj: Home Więcej wiadomości z Pakistanu PAKISTAN: Chrześcijanin skazany na śmierć za rzekome wysłanie bluźnierczych wiadomości tekstowych
Nasza witryna używa cookies. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki.
Więcej w Polityce prywatności ... Zgadzam się